Dershanelere kayıtlar arttı

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, bu eğitim öğretim yılında üniversiteye girişte katsayı uygulamasının tüm lise mezunları için eşit hale getirilmesi nedeniyle dershanelere meslek lisesi öğrencilerinin başvurularının arttığını bildirdi.

Pazartesi 28.09.2009 12:04
ABONE OL
Köprülü, üniversiteye giriş sınavlarına hazırlık dershanelerine kayıtların devam ettiğini, lise mezunlarının kayıtlarının ekim ayında da süreceğini belirtti.

Üniversiteye girişte, 2010'dan itibaren yeni sistemin uygulanmaya başlanacağına işaret eden Köprülü, şöyle konuştu:

''Bu nedenle dershanelerin öğrenci sayısında artış olacağını düşünüyoruz. Çünkü yeni sınav sistemi öğrencinin daha iyi hazırlanmasını gerektiren bir sınav sistemi. Sınav içerik olarak aynı olmakla birlikte daha çok soru yöneltilecek. Bütün müfredattan soru gelme ihtimali artacak. Bundan dolayı öğrencinin daha iyi hazırlanması gerekiyor. Daha iyi hazırlık için de öğrenciler dershanelere ihtiyaç duyacak.''

YÖK'ün, ''katsayı uygulamasının tüm lise mezunları için eşit olması'' yönündeki kararını da anımsatan Köprülü, dershanelere başvuran meslek lisesi öğrencilerinin sayısının da artmaya başladığını ifade etti. Köprülü, ''Meslek lisesi öğrencileri 8-7 yıldır pek dershanelere gelmiyorlardı ama bu yıl meslek lisesi öğrencileri de başvuruyor, bunu gözlüyoruz. Kayıtlarda Yüzde 20, yüzde 30'luk bir artış söz konusu olabilir. Kayıtlar devam ediyor'' dedi.

''VELİLER BİLİNÇLENDİ''

SBS hazırlık kurslarına kayıtların da arttığını belirten Köprülü, hem ''velilerin bilinçlenmesinin'' hem sınavların ilköğretim 6. ve 7. sınıflarda da yapılmasının kayıtların artışında etkili olduğunu söyledi.

Köprülü, ''Geçtiğimiz yıllarda veliler çok fazla bilinçli değildi. Milli Eğitim Bakanlığının geçen yıl Türkiye genelinde yaptığı SBS, velilerin bir parça daha bilinçlenmesine neden oldu. Tabii SBS'nin yıllara yayılmasının da etkisi var, kayıtların artışında. Artık 6. ve 7. sınıflarda da öğrenciler dershanelere geliyorlar. Kayıtlarda da en az yüzde 40, yüzde 50 gibi artış söz konusu'' diye konuştu.

2008-2009 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre, Türkiye genelinde 4 bin 262 dershanede 1 milyon 178 bin 943 öğrenci kayıtlı görünüyor.