Gönüllü öğrenciler organ bağışı için ev ev dolaşıyor

Bakırköy Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri "organ bağışına duyarlılık" kampanyası başlattı

  1. Haberler
  2. Eğitim
Çarşamba 14.10.2009 ABONE OL
OKULUN hemşirelik bölümünde okuyan öğrenciler, vatandaşların organ bağışına katılmasını sağlamak için ev ev dolaşacak, okullarda sunumlar yapacak. Okul Müdürü Burhanettin Amil, sağlık meslek lisesi olan okullarının böyle bir misyonu olduğunu belirterek, "Amacımız sağlık konusunda halkı bilinçlendirmek. Domuz gribi konusunda da çalışmalarımız var. Geçmiş dönemlerde başlattığımız organ bağışı uygulamasında 2 bin 700 aileye ulaşmıştık. Şimdi görevi bu arkadaşlar sürdürecekler. Hazırlayacağımız el ilanları ile arkadaşlarımıza destek olacağız" açıklamasında bulundu.

MÜFTÜLÜKTEN DESTEK

Kampanyanın başkanı olan Büşra Doğan, yüz yüze görüşmelerle vatandaşların organ bağışına ikna olacağını, arkadaşlarının 2 bin 700 kişilik rekorunu kıracaklarını belirterek şunları söyledi: "Müftülükten yardım aldık. Organ bağışlamanın dini açıdan bir sakıncası yok. Maide süresinin 32. ayeti, 'Kim bir insanı ölümden kurtarırsa bütün insanlığı ölümden kurtarmış olur' diyor. Vatandaşları ikna etmek için her türlü yolu deneyeceğiz." Bakırköy İlçesi Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan da, Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerçekleştirilen Organ Bağışı Kampanyası'na ellerinden gelen bütün yardımları yapacaklarını açıkladı.

Organ bağışı nasıl yapılır?
SAĞLIK müdürlüklerine, hastanelere, emniyet müdürlüklerine (ehliyet alımı sırasında), organ nakli yapan merkezlere, organ nakli ile ilgilenen vakıf, dernek gibi kuruluşlara başvurularak organ bağışı yapılabilir.

Rakamlarla organ nakli
Nakil bekleyen hasta sayısı 55 bin
2008'de bağışlanan kadavra sayısı 220
Organ nakli beklerken hayatını kaybeden kişi sayısı 10 bin 500
Diyalize giren böbrek hastası sayısı 38 bin

BUGÜN NELER OLDU