Dünyanın dev üniversiteleri Robertli gençlerin peşinde

Robert Kolej öğrencileri, dünyanın en saygın üniversitelerinden kabul aldı. Listenin başını ise Harvard, Johns Hopkins, Stanford, Yale ve Princeton (ABD) ve Jacobs (Almanya) çekiyor

Her yıl yurtiçi ve yurtdışında yapılan sınavlarda gururlandıran başarılar elde eden Robert, bu yıl 199 öğrenci mezun edecek. Beş yıl boyunca akademik eğitim gören 70 öğrenci, uluslararası üniversitelerin kapısını araladı. Başvuruları büyük bir titizlikle inceleyen tanınmış üniversiteler, öğrencilerin büyük bir bölümünü kabul etti. Değerlendirmelerde, öğrencilerin ulusal ve uluslarası sınavlardaki (SAT, AP, TOFEL) başarısının yanı sıra, sosyal aktivitesi de göz önünde bulunduruldu. Yıllık giderleri 22-30 bin doları bulan üniversiteler, talep doğrultusunda şimdilik 40'a yakın öğrenciye "2010-2011 akademik yılında sizleri aramızda görmek istiyoruz" diyerek davet etti. Kabul edilen öğrencilerin büyük bir kısmı Üniversite Giriş Sınavı'na (LGS) katılmadı. Katılan öğrenciler ise Türkiye'deki lisans eğitiminin ardından yurtdışına gitmeyi hedefliyor. Okul yönetimi, LGS'ye giren öğrencilerin yüzde yüzünü ilk 10 bin öğrenci arasında bulunduğunu belirterek, "Öğrencilerimiz Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden davet alıyorlar. Bu üniversitelerin büyük bir bölümü burs veriyor" dedi.

KİMLER NERELERİ KAZANDI

Dünyanın en saygın üniversitelerini aralayan öğrencilerin hedefleri göz kamaştırıyor. Harvard'ın da arasında bulunduğu 12 üniversiteden kabul alan Can Soylu'nun kafası bir hayli karışık. Hangi üniversitede okuyacağına karar veremeyen Soylu, tarih alanında eğitim görmek istiyor. Yaklaşık 10 yıldır piyano çalan Yiğit Yorulmaz, Yale Üniversitesi'nden tam burs kazandı. Yiğit, "Biyomedikal mühendis olacağım" diyor. İşte kabul listesi:
Kayacan Lordoğlu: Üniversty of North Carolina Chapel Hill'den burs almaya hak kazandı. Bilgisayar mühendisi olmak istiyor.
Ersagun Elaçmaz: University of British Columbia'a 4 yıllık bursu içeren özel ödüle layık görüldü. Robert Öğrenci Birliği Başkanı. Mühendis olmak istiyor.
Gürol Gezer: AP ve SAT sınavlarında skorlar elde etti. ABD'nin Rice ve Almanya'daki Bremen Üniversitesi'nin Bremen'de ortaklaşa kurduğu Jacobs Üniversitesi, skorlardan dolayı bir veya 2 öğrenciye verilen başarı bursuyla ödüllendirildi. İlgi sahası fizik ve elektronik.
Erman Eruz: Columbia ve Princeton üniversitelerinin kapısını araladı. Mimar olmak istiyor.
İdil Baykam: Lehigh Üniversitesi'nin ödülünü kazandı. Endüstri mühendisi olmak istiyor. Yan dal olarak işletme eğitimi de görecek.
Buse Aktaş: Boston, Cornell ve Tufts üniversitelerinden kabul gördü.

BİZE ULAŞIN