Tercih yapacak adaylara uyarı!

Gazi Üniversitesi (GÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Naci Bostancı, üniversite adaylarını dikkatli tercih yapmaları konusunda uyararak, ''Üniversite, öğrenciye paketlenmiş bir hayat vermez, sadece hayatta karşılaştığı problemleri nasıl çözeceğine yönelik formasyon kazandırır'' dedi.

Bostancı, öğrencilerin üniversiteye girdikten sonra maratonun sonuna geldiklerini ve üniversitenin hayatlarını garanti altına aldığı gibi bir düşünceye kapıldıklarını, fakat böylesi bir rahatlığa girmemeleri gerektiğini belirterek, ''Üniversiteyi gözde ne fazla büyütmek ne de küçültmek doğru olur'' diye konuştu.

''Sınavda başarılı olmak ve bir bölüme girmek sadece işin başlangıcıdır'' diyen Bostancı, Türkiye'de çok sayıda üniversite bulunduğunu, her birinin kendine has şartları ve imkanlarının mevcut olduğunu bildirdi.

GÜ İletişim Fakültesi'ni tercih edecek adaylara ''Gazi İletişim''i anlatan Bostancı, şehir içinde olmanın avantajlarının öğrencilere sunulduğu bir yer olduğunu, fakülte içerisinde radyo, gazete, televizyon stüdyoları ve reklam atölyesi bulunduğunu, bine yakın öğrencilerinin olduğunu ve her üç bölümde lisans üstü eğitim de verildiğini söyledi.

Prof. Dr. Bostancı şunları söyledi:

''İletişim mezunları öncelikle sektöre yöneliyorlar. Sektör dijital teknolojiler nedeniyle daha az emeğe ihtiyaç hissediyor. Ayrıca amansız rekabet ve önemli gelir kaynağı durumundaki reklam pastasının yetersizliği, sektör birimlerini küçülerek verimli olmaya sevk ediyor. Bizden mezun olanlar sektörde olduğu kadar başka alanlarda da çalışmalar yapıyorlar ve son derece başarılı oluyorlar. Özellikle halkla ilişkiler Türkiye'nin modernleşmesiyle paralel gelişiyor. Özel sektör yaratıcı kabiliyetler için her zaman bir seçenek. Dezavantajları avantaja çevirmenin en temel yolu, her yerde, kişinin kendisini yetiştirmesi ve okulda verilenle yetinmeden fazlası için çaba göstermesidir.''

GÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bostancı, üniversiteden mezun olan öğrencilerin dünyayı, hayatı, kendisini anlama, modern süreçlerin dinamiklerini kavrama, iletişim teknolojilerini öğrenme bakımından avantajlara sahip olacağını, bundan ötesinin kişinin kendi yarattığı şartlar ve kabiliyeti olduğunun altını çizdi.

Prof.Dr. Bostancı,''Üniversite tek başına hiçbir şeyin garantisi değil, kişi üniversitenin ötesinde kendi payına düşeni hakkıyla yerine getirmelidir'' dedi.

BİZE ULAŞIN