Üniversitelere karne

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) yeniden yapılandırılıyor. Üniversiteler performansına göre sınıflandırılacak ve rektörler sadece üniversitelerin akademik durumuyla ilgilenecek

Çarşamba 29.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 29.09.2010
ABONE OL
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK'ün kurulduğu dönemde üniversite sayısının 29 olduğunu, günümüzde bu sayının 156'ya ulaştığını bu nedenle YÖK Yasası'nın yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Yeni anayasa düzenlemesinde bu konunun öncelikli olduğunu belirten Özcan, "Bütün dünyadaki üniversitelerin sistemlerini inceledik. Ülkemize en uygun olan sistemi uygulamaya sokacağız. Rektör seçimini tamamen üniversitelerin yönetim kuruluna bırakıyoruz. Uygulanmakta olan sistem üniversitelere ve kuruma zarar veriyor" açıklamasını yaptı. Üniversitelerin ellerindeki bütçelerle başarıyı yakalamalarının mümkün olmadığını açıklayan Özcan, üniversitelerin sırtını devlete dayayarak bir yere gelmesinin günümüzde mümkün olmadığını vurguladı.Yapılacak yeni düzenlemede rektörlerle birlikte çalışacak işletmecilerin görev alacağını, bu kişilerin ABD'deki üniversiteler gibi üniversiteleri işletme gibi yöneteceklerini açıkladı.

BAŞARI SİSTEMİ

Yeni düzenlemede üniversitelerin başarılarını ölçmek için performansa dayalı başarı sistemini uygulamaya koyacaklarını açıklayan YÖK Başkanı Özcan, üniversitelerde ölçülebilir bütün çalışmaların puanlanacağını belirterek şöyle konuştu: "Akademisyenlerin yayınları, doktora çalışmaları, patent sayısı, öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı, projeler, yayımlanan kitaplar, yurtdışı bağlantılar tek tek puanlanacak. Her öğretim üyesi çalışmaları ile aldığı puanlar karşılığında bir para alacak. Bu veriler her yıl, YÖK'ün sayfasında yayımlanacak. Böylece öğrenciler gidecekleri üniversitelerin durumunu, kaçıncı sırada yer aldığını ve karnesinin ne durumda olduğunu öğrenecek."