Üniversite rektörlerini bilim kurulları seçecek

Başbakan Erdoğan'ın duyurduğu YÖK reformu, rektör seçiminde YÖK ve Köşk'ü aradan çıkaracak. Rektörü, YÖK'ün atayacağı 7 kişilik bilim komitesi belirleyecek

Çarşamba 08.12.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 08.12.2010
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "şiddetle ihtiyaç var" diye duyurduğu YÖK reformu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün üniversitelerin rektörlük seçim sistemine ilişkin eleştirilerine de cevap verecek. Üniversitelerdeki yönetim anlayışını sil baştan değiştirecek yeni modelde, YÖK ve Cumhurbaşkanlığı aradan çekilecek. Her üniversitenin kendi içinde kuracağı yedi kişilik Bilim Komitesi, üniversitenin rektörünü belirleyecek. Yükseköğretim sisteminde YÖK'ün yapısından sonra en çok eleştirilen rektörlük seçim modeli, YÖK reformuyla tamamen değiştirilecek. OECD ve AB ülkelerinde uygulanan yeni bir formül üzerinde duran YÖK yönetimi, rektör seçimlerini Komite marifetiyle gerçekleştirmeyi planlıyor. Buna göre, seçim yapılacak üniversitenin akademisyenleri arasından belirlenecek Seçim Komitesi, rektör adaylarının özgeçmişlerini, bilimsel çalışmalarını inceleyerek üniversitenin gelecek vizyonuna ilişkin mülakatlara alacak ve bunlar arasından birini rektör olarak belirleyecek.

SEÇİMLER KALKACAK

Yeni modeli gündeme getiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "Seçimleri kesinlikle kaldıracağız. Seçimler üniversitelere çok büyük zararlar veriyor. Tekerleği yeniden keşfetmeye gerek yok. Dünyada çok başarılı komite sistemleri uygulanıyor" dedi. Ancak bu sistemde bazı üniversitelerde rektörlük seçimlerinin bir yıl gibi uzun bir süreçten geçebileceğini ifade edildi. YÖK'ün üzerinde çalıştığı modele göre, rektörlük seçimlerine hiçbir siyasi makam müdahale etmeyecek. Atama sistemi tamamen ortadan kalkacak. Rektörlük süresi bitecek olan üniversiteye YÖK bir seçim komitesi belirleyecek. Bu komite, adayların özgeçmişlerini inceleyerek, bilimsel çalışmaları ve üniversitenin gelecek vizyon hedeflerine göre adaylardan birini rektör olarak belirleyecek. Komitenin kararını YÖK müdahale etmeden imzalayacak.

https://www.sabah.com.tr