Yemek ve burs ücretlerine sürpriz zam

Pazartesi 26.12.2011 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 26.12.2011 21:34
ABONE OL
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yemek ve burs ücretlerine sürpriz zam yapılacağını söyledi. Bakan Kılıç, 1 milyon 175 bin üniversite öğrencisine her ay düzenli ödeme gerçekleştirileceğini ve ödenen rakamın şu ankinden daha fazla olacağını belirtti.

Tv8'de Erkan Tan'a konuk olan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 1 milyon 175 bin üniversite öğrencisine her ay düzenli ödeme gerçekleştirileceğini ve ödenen rakamın şu ankinden daha fazla olacağını söyledi. Bakan Kılıç, "Şu anki rakam 240 lira. Yeni rakamı şu an açıklamak istemiyorum ama bundan daha fazla bir rakam ödeyeceğiz. Eskiden 3 ayda bir 45 lira ödüyorlardı. Biz ayda 1'e indirdiğimiz gibi 45 liradan 240'a çıkardık." diye konuştu.

"Başbakanımız 268 bin ana kuzusunun kahvaltı yapmadan okula gitmesini istemiyor." diyen Kılıç, günlük yemek katkı miktarının da artacağını bildirdi. Kredi ve yurtlar kurumunda şu an kalan gençlerin sayısının 268 bin olduğunu hatırlatan Kılıç, "Onlara da her gün 5 liradan ayda 150 lira veriliyor. Bu ülkenin Başbakan'ı 268 bin ana kuzusunun sabahleyin kalktığında kahvaltı yapmadan okula gitmesini istemeyen bir Başbakan. 1 Ocak'tan itibaren de günlük yemek katkısının miktarı artacak. Rakamlar, burs ve kredi miktarlarındaki artış da dahil ocak ayının ilk grup toplantısında açıklanacak." diye konuştu.
Haber vermeden yurtlara gidip olumlu olumsuz ne varsa gördüğünü belirten Bakan Kılıç, "268 bin öğrenci yurtlarda bize emanet ise onların yediği yemekten temizliklerine varıncaya kadar her konu benim meselemdir. Bunun için yurtları ziyaret ediyorum. Devlet tuzağa düşürmez, devletin yöntemi hukuka uygun olmak zorundadır. Türkiye'nin değişik yerlerindeki yurtlardan yemek numuneleri alınacak. Önce uyarı, sonra ikaz, sonra da ceza verilir." dedi.

"58. MADDE DEĞİŞTİRİLSİN DEMEDİM!"
58. maddenin değişmesine yönelik mesaj verdiği yönündeki iddialara da cevap veren Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: "Spor medyasında şöyle bir yaklaşım olduğunu gördüm. Söylediğiniz cümle bir işin yüzde 10'u bile olsa spor medyası onu yüzde 100'e tamamlayabiliyor. Ben 58. madde değişsin demedim, değiştirilmelidir demedim. Kişisel kanaatlerimin şahısların eylemlerinden dolayı tüzel kişileri cezalandırmamak yönünde olduğunu söyledim. Maalesef spor sayfalarında bu konu 58. maddenin değiştirilmesi yönünde görüş açıkladığım şeklinde ele alındı. Bu yanlış bir yaklaşımdır."

https://www.sabah.com.tr