Bakan Dinçer'den öğretmenlere izin müjdesi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlere birer yıl ücretsiz izin hakkı getireceklerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 24 Ankara Temsilcisi Yaşar Taşkın Koç'un sorularını canlı yayında yanıtladı. Dinçer, zorunlu temel eğitimi 4+4+4 formülü ile 12 yıla çıkaran yasa teklifine yönelik eleştiriler için, "Kesintili eğitim imam hatipliler için getirilmiyor. Bunlar ideolojik itirazlar" dedi. Okullarda kıyafet serbestîsini savunan Bakan Dinçer, önlük kullanımını ise ideolojik bulduğunu söyledi. Dinçer; "Eğitimin 12 yıla çıkarılması. Burada eğitimin ikinci noktası 4 artı dört artı dört gibi kesintili hale getirilmesi sanki imam hatipliler için düşünülmüş gibi. Hâlbuki eğitim sisteminin takip edilmemesinden kaynaklanıyor yani ideolojik bir itiraz…" dedi.

TEK TİP KIYAFET KALKACAK

Bakan Dinçer'in gündemindeki bir başka konu ise okullarda kıyafet serbestîsi idi. Dinçer, önlüklerin ideolojik amaçlı getirildiğini söyledi. Bakan Dinçer; "Tek tip formalar, standartlaştırılmış dersler enteresan şekilde bireysel özgürlükten bahsettik. Ama öbür tarafta tek tipleştiren bir politikayı uyguladık hâlbuki bulunduğumuz safhada dünya ile aramızdaki mesafeye baktığımızda çok olumlu sonuçlar vermediğini görüyoruz. Toplumun ihtiyaç duyduğu bir gelecek istiyorsak daha gerçekçi bir zeminde tedbirler almak zorundayız. Önlüklerin sadece iktisadi faktörlerle kabullenmiş olduğuna inanmak istemiyoruz özellikle sanayi toplumunda çok bilinçli ve ideolojik amaçlı yaptıklarını düşünüyorum. Bu tip formalar kullanılmıyor başka ülkelerde. Esas maksat ideolojik bir tavır olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

70 BİN ÖĞRETMENDE SINIFINDA OLMALI

Dinçer, yaklaşık 70 bin öğretmenin başka kamu kurum ve kuruluşlarda geçici görevle çalışmasından memnun olmadığının da altını çizdi. Dinçer; "70 bin öğretmen kendi kurumunda görev yapmıyor başka kurumlarda görev yapıyor ben bu rakama hakikaten inanamadım da görünen gerçek çok açık öğretmenlerimiz geçici görevlendirme ile mecliste. Şu tabiri kullanmadım 70 bin öğretmeni geri çağıracağım demedim. Eğitimin etkinliğini azaltan birçok faktör içinde tabii ki tedbir alacağım büyük ölçüde öğretmenler sınıfta olmamalılar kesin bir kararla geri çağıracağım diye bir sonuç hemen çıkarılamaması gerekir" diye konuştu.

ÜCRETSİZ İZİN HAKKI GELİYOR

Bakan Dinçer, öğretmenlere birer yıl ücretsiz izin hakkı getireceklerini de açıkladı. Bakan Dinçer; "Biz zaruri bir durum varsa öğretmenimizin şartlarını göz önüne alarak gerekirse ücretsiz izin alabilsin. İstifa edemiyor çocuğu oluyor mesela istisnai durum getirdik birer yıl süreyle ücretsiz izin alabilecekler" dedi.

Fatih projesini 9. Sınıflarda şubat ayından itibaren 17 ilde başlatacaklarını hatırlatan Bakan Dinçer, 17 bin öğretmene ek olarak ağustos ayında da büyük bir öğretmen ataması yapacaklarını söyledi.

BİZE ULAŞIN