Okul özlemini huzurevinde gideriyorlar

Ordu'da huzurevinde kalan ve hayatı boyunca okula gitmeyen yaşlılara okuma yazma kursu veriliyor.

İl Halk Eğitim Merkezi'nce Ahmet Cemal Mağden Huzurevi'nde açılan okuma yazma kursu yaşlılardan ilgi görüyor. Ailelerinin maddi durumunun yetersizliği, bağ ve bahçe işlerinde küçük yaşlarda çalışma gibi çeşitli nedenlerle okula gidemeyen, okuma ve yazma bilmeyen huzurevi sakinleri, açılan kursta okuma yazma öğrenmenin mutluluğunu yaşıyor.

Kursa devam eden huzurevi sakini Gülperi Gündüz (66), AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce okuma ve yazmayı öğrenme fırsatı bulamadığını, o nedenle kursa büyük bir heyecanla katıldığını söyledi.

Ailesinin kendisini okula göndermediğini ifade eden Gündüz, ''Eski zamanlarda (kızlar okuyup da muallim mi olacak) derlerdi, annem kardeşimi bakmam için okula gitmemi istemedi. O zamanlarda büyüklerin sözünden çıkılmıyordu, okuyamadım. Şimdi 66 yaşındayım ve bu kursta okuma yazmayı canı yürekten öğrenmek istiyorum'' dedi.

Saniye Yılmaz (69) ise kendilerine okuma yazma imkanı sunulmasından dolayı mutlu olduklarını anlatarak, ''Öğretmenimiz bizlere bir şeyler öğretme gayreti içerisinde. Harflerle rakamları tanıdık, okumaya ve yazmaya başladık. Birçok rahatsızlığım var ama bunlara rağmen okuma ve yazmayı çok istediğim için öğrenmeye gayret edeceğim'' diye konuştu.

''Okumanın yaşı yok''

Ailesinin maddi durumu elverişli olmadığı için okuyamadığını dile getiren Naci Güney (65), ''O günün şartlarında bağ ve bahçede işlerimiz vardı, okula gidemedik. Şimdi burada okuma yazma öğreniyoruz. İstedikten sonra okumanın yaşı yok'' dedi.

Rıfat Kuru (79) ise ismini yazabildiği için çok mutlu olduğunu kaydetti.

Kurs eğitmeni Yeşim Eker de yaşlı bireylerin algılama noktasında zorluk çektiğini ancak okuma yazmayı öğrenmek için arzulu olduklarını söyledi.

Kursiyerlerin ileri yaşlarda olmasının bazı sıkıntılar oluşturduğunu anlatan Eker, ''Büyüklerimizin bazı rahatsızlıklarından dolayı zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Geçmişe dönük beyinleri çok dolu. Bundan dolayı kavramaları zor oluyor ama kursumuzda öğrenme azmi olanların sayısı çok. Büyüklerimize okuma ve yazma öğretmeyi seviyorum'' diye konuştu.

Huzurevi müdürü Muammer Kiriş de huzurevinde açtıkları kursla yaşı kaç olursa olsun okur-yazar oranı artacağı için gururlu olduklarını belirtti.
BİZE ULAŞIN