Sınavı MEB yapınca ortaya çıktı

Bu sene ilk kez Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan özel akşam liselerinin 9. sınıf öğrencilerinin dönem sonu sınavlarında yüzde 20 başarı elde edildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, ''Sınav sonuçlarını aldığımızda ortalama öğrencilerin yüzde 20'sinin bütün derslerden başarılı olduğunu gördük. Oysa bu okullarımız kendi yaptıkları sınavlarda yüzde 100'e yakın başarı elde ediyorlardı'' dedi.

Küçük, yaklaşık bir yıldır Türkiye'nin değişik illerindeki özel akşam liseleriyle ilgili yoğun bir denetim ve izleme faaliyeti sürdürüldüğünü söyledi.

Özel akşam liseleri yönetmeliğinin değiştiğini anımsatan Küçük, ''Sınavları çok düzgün yapmadıklarını tespit etmiştik. Değiştirdiğimiz yönetmeliğe göre de sınavları, Yenilik Eğitim ve Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün yapılması hükmünü getirmiştik'' diye konuştu.

Bu doğrultuda yapılan ilk dönem sonu sınavlarında, tahminlerinin doğru çıktığını ifade eden Küçük, şöyle konuştu:

''Kendi yaptıkları sınavların iyi yapılmadığı ortaya çıktı. Sınav sonuçlarını aldığımızda öğrencilerin yüzde 20'sinin bütün derslerden başarılı olduğunu gördük. Oysa bu okullarımız kendi yaptıkları sınavlarda yüzde 100'e yakın, yüzde 95'in üzerinde başarı elde ediyorlardı. Hatta bu yıl sadece 9. sınıf öğrencilerinin sınavlarını biz yaptık. Çünkü önceki öğrenciler 10, 11, 12. sınıf öğrencileri önceki yönetmeliğe göre okula kayıt olduğu için kazanılmış hak olarak düşündük, onların sınavlarını yine okulları yapmaya devam ediyor.''

Bu yıl iki sınav sonucunu karşılaştırdıklarında 9. sınıf öğrencilerinde ortalama yüzde 20 başarı elde edilirken; 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinde ise ortalama yüzde 100 başarı olduğunu söyledi.

''Başarı oranı matematikte yüzde 3, kimyada yüzde 5''

Ortaöğretim 9. sınıfların sınav sonucuna göre, matematik dersinde yüzde 3 başarı görüldüğünü anlatan Küçük, ''En başarılı oldukları ders yüzde 52,8 ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi. Onun dışında Türk Edebiyatı'ndan yüzde 48'lik başarı söz konusu. Başarı oranları, geometride yüzde 3, kimyada yüzde 5, biyolojide yüzde 6,5. Ortalamamız yüzde 20'' diye konuştu.

''Bundan sonra bu okullardaki sınavları ve ders yapılıp yapılmadığını çok sıkı şekilde denetleyeceğiz'' diyen Küçük, illere bununla ilgili bir yazı göndereceklerini ve konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Bu konuyla ilgili yetkililerle devamlı görüştüklerini belirten Küçük, özel akşam liselerini son dönemde izlediklerini, bundan sonra da izlemeye devam edeceklerini söyledi. Küçük, ''Bizim temel amacımız, herkes işini düzgün bir şekilde yapsın. Onun için uğraşıyoruz'' dedi.

Ders saatlerinin ve sınavların denetimlerini istediklerini anlatan Küçük, ''Bu okullarda ders saatleri mesaiden sonda başlıyor, saat 17'den 23'e kadar devam ediyor. Biz illerden gece 22.00'de de denetim yapmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

''Öğrenci sayıları önemli ölçüde düştü''

Yönetmelik değişikliğinden sonra bu yıl öğrenci sayılarının önemli ölçüde düştüğünü belirten Küçük, 9. sınıflara geçen yıl kayıt olanın yarısı kadar kayıt yapıldığı bilgisini verdi.

Okulların bu yönetmeliği iptal ettirme düşünceleri olduğunu söyleyen Küçük, ''Mahkemeden ret cevabı aldılar. Mahkeme bizim yaptığımız uygulamayı haklı buldu. Dolayısıyla o ümit de ortadan kalktı. Ben önümüzdeki yıldan itibaren öğrenci sayılarının daha da azalacağını düşünüyorum'' diye konuştu.

Akşam liselerinin 9. sınıflarında bin 769 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Küçük, diğer sınıflardaki öğrenci sayılarının ise 3-4 binin üzerinde olduğunu kaydetti. Küçük, özel akşam liselerinin yüzde 70'inin İstanbul'da hizmet verdiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN