Otistik çocukların eğitim meleği

Princeton Üniversitesi'nden "topluma faydalı proje" bursu kazanan Ceymi Doenyas Tohum Otistik Vakfı'ndaki öğrencilerin tablet bilgisayar kullanmasını sağlayacak

ABD'nin en iyi üniversitelerinden olan Princeton Üniversitesi'nin uluslararası alanda topluma faydalı bir proje gerçekleştirmek için son sınıf öğrencileri arasında verdiği bursu, 1200 öğrenci arasından Türk öğrenci Ceymi Doenyas kazandı. Doenyas, otistik çocukların 'iPad' ile eğitimlerine katkı vermeyi sağlayan projesi ile kazandığı bursu, Türkiye'deki otistik çocuklara eğitim için kullanacak.

TÜRKİYE VE ABD'DE EŞZAMANLI

Princeton Çocuk Gelişimi Enstitüsü'nün geçen yıl otizmli eğitiminde iPad kullanmaya başladığını belirten Doenyas, "Tablet kullanımının otizmli çocukların dikkat süresini ve eğitsel öğelere ilgisini artırdığı biliniyor. Ancak bu uygulama yeni olduğundan tabletlerin eğitime uzun vadeli katkıları henüz araştırılmamıştır. Princeton Üniversitesi'nde psikoloji okuyan bir Türk olarak, bu projem ile böyle bir çalışmanın Amerika ile eşzamanlı olarak Türkiye'de yapılmasına ve tablet kullanımının otizmli çocuklara sağladığı uzun vadeli yararların keşfedilmesine ön ayak olmayı amaçlıyorum. Böylece bir sene boyunca tabletlerin otizmli çocukların gelişimlerinde sağladığı yararları gözlemleyip, uluslararası platformda otizmli çocukların eğitimi ile ilgilenen kurumlarla da paylaşabiliriz" dedi. Doenyas, projesini şöyle anlattı: "Otistik çocuklar sosyal alanda sorunlar yaşıyor. Diğer insanlarla iletişimi başlatma ve göz teması kurma alanlarında daha gerideler. Ayrıca bir aile bireyinin ya da öğretmenin, devamlı olarak onlara ne yapmaları gerektiğini söylemesi gerekiyor. Yoksa boşluğa bakıyor ya da kendi kendilerine şarkı söylüyorlar. Kendi başlarına karar verip bir etkinliğe başlayamıyorlar. iPadler sayesinde hem etkinlik çizelgelerinin her daim yanlarında taşıyarak kendi hayatlarını bağımsız bir şekilde kontrol edebilir hem de iPad uygulamaları sayesinde sosyal iletişim yeteneklerini geliştirebilirler. iPad'deki dil uygulamaları sayesinde normal çocuklardan daha yavaş gelişen konuşma becerilerini de, kendi boş zamanlarında eğlenceli bir şekilde geliştirebilirler."

"BUNUN HAYALİNİ KURDUM"
Bir yıllık yaşam masraflarının karşılayan bursun bir kısmıyla ipad satın alarak Tohum Otizm Vakfı'na bağışlayacağını belirten Doenyas, "Tohum Otizm Vakfı'nda en üst sınıftaki 10 öğrenciyle çalışacağım. Bu çocuklar, teknolojik aletlerin kullanımı öğretildiği takdirde bunu başarıyor. Onlara ipad kullanmayı ve etkinlik çizelgelerini ipadlerle organize etmeyi öğreteceğim. Princeton Üniversitesi'ne kabul edildiğimden beri, burada aldığım eğitimi ülkeme faydalı olacak bir şekilde kullanmanın hayalini kuruyordum" dedi. Ayazağa Işık İlköğretim Okulu'nu birincilikle bitiren Doenyas, Robert Koleji'ni ise üçüncü tamamladı. Kolejdeki topluma hizmet projelerine liderlik eden Doenyas, öğretmen yetersizliği olan okullarda arkadaşlarıyla birlikte gönüllü ders verdi. Tohum Otizm Vakf için İngilizceden Türkçeye otizmli çocuklar için özel müfredatın bir kısmını tercüme etti. Princeton Üniversitesi'ne yüksek puanla giren Doenyas, burada Otizmliler Eğitim Merkezi'nde gönüllü olarak çalıştı.
BİZE ULAŞIN