Üniversite için 1 milyon 800 bin aday yarışacak

Üniversite adaylarının birinci aşama sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı 1 Nisan Pazar günü yapılacak. Tek aşamalı olan sınavda adaylar, 160 dakikada 160 soruyu cevaplandıracak

Üniversiteye girişin ilk aşaması YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) 1 Nisan Pazar günü yapılacak. Sınavsız geçiş hakkı bulunanlar hariç, önlisans ve lisans programlarına girmek isteyen tüm adayların girmekte zorunda olduğu sınavda barajı aşan öğrenciler, üniversite ikinci basamak sınavı olan LGS'ye girmeye hak kazanacaklar. Bu yıl sınava 1 milyon 800 bin öğrenci katılıyor. Milyonlarca öğrencinin geleceğini belirleyen sınavda başarılı olmanın yollarını bu yazı dizisinde bulacaksınız. Sınavda en çok soru hangi konudan geliyor? Sınav barajını aşmak için kaç soru yapmak gerekiyor? Soruları çözerken nelere dikkat etmeli? Sınavın puan türleri ve sınavda başarılı olmanın püf noktaları? Uzmanlardan bilgi ve ipuçlarını aktaracağız?

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) pazar günü yapılacak. Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da, toplam 160 sınav merkezinde gerçekleştirilecek sınava 1 milyon 805 bin 433 aday katılacak. Sadece sınavsız geçiş hakkı için başvuran aday sayısı ise 55 bin 82. Adaylardan henüz bir ortaöğretim kurumundan mezun olmayanların sayısı 783 bin 854. Ortaöğretim kurumundan mezun olan aday sayısı ise 1 milyon 76 bin 661. ÖSYM'den yapılan açıklamada, adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.00'da hazır bulunmaları istendi. Sınav saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek. Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2012-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu tutuluyor. Üzerinde fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile süresi geçersiz pasaport kabul edilmeyecek. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, 2012-YGS'ye alınmayacak. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı halde sınav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularının veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, sınavı ÖSYM Yönetim Kurulu'nca geçersiz sayılacak.

AÇILMAMIŞ POŞET İSTEYİN
YGS'de uygulanacak testler, bir kitapçık halinde adaylara verilecek ve adaylar cevaplarını cevap kağıtlarına işaretleyecekler. Soru kitapçıkları sınavda adaylara salon görevlileri tarafından poşeti kapalı olarak, rastgele dağıtılacak. Soru kitapçığı poşeti aday tarafından açılacak. Adayların kendilerine verilen açılmış poşeti kabul etmemesi gerekiyor. Kendisine daha önceden açılmış poşet verilen aday, bunun açılmamış bir poşetle değiştirilmesini salon başkanınından isteyecek. Her soru kitapçığının "soru kitapçık numarası" farklı olacak. Farklı numaralarda basılan soru kitapçıklarındaki sorular birbirinin tamamen aynı olacak ancak soruların ve sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevabın yeri değişebilecek. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı farklı olacak. Soru kitapçığı numarası yazılıp kodlanmayan veya yanlış yazılıp kodlanan cevap kağıtlarının değerlendirilmesi mümkün olmayacak. Kendisine ait cevap kağıdını kullanmayan, başka bir adaya ait cevap kağıdında işaretleme yapan adayın sınavı geçersiz sayılacak.

BİZE ULAŞIN