Kariyerinize hazırlık sınıfından başlayın!

Önümüzdeki Eylül’de yine yüzbinlerce öğrenci üniversiteli olacak. Bu öğrenciler 4-6 yıl sonra bu sene üniversite mezunu olan abilerinin ve ablalarının şu anki durumu gibi iş arama sürecine girecekler. Aslında başarılı bir gelecek ve iyi bir kariyer için öğrencilerin hazırlık veya üniversite birinci sınıftan itibaren çalışmalara başlamaları gerekiyor.

  • Eğitim
  • Çarşamba 04.07.2012 15:27
Gelişmiş ülkelerde meslek seçimi öğrenim hayatı içerisinde ve özellikle orta öğrenim döneminde gençlere bireysel kariyer planlaması uygulanarak meslek seçimlerinde yönlendirme ile gerçekleşiyor. Türkiye'de ise lise döneminden başlayarak kişinin kişilik özellikleri ve mesleki ilgi alanları göz önüne alınarak ciddi bir "bireysel kariyer planlaması" çalışması yapılmadığı için iş hayatına atılanların özellikle ilk 5-6 yıl içerisinde hayal kırıklıkları yaşayarak meslek değiştirme ihtiyacı hissettikleri gözlemleniyor. Ancak bu kişilerin pek çoğu başladıkları meslek alanlarında iş bulabildiklerinden "meslek" değil sadece "iş" değiştirmekle yetinmek zorunda kalmakta ve mesleki tatminsizlikleri tüm çalışma hayatları boyunca devam ediyor.

Bu sene üniversite eğitimine başlayacak öğrencilere, Globalcv.com'dan önemli tavsiyeler var:

İş Sahibi Değil Meslek Sahibi Olun!

Kişinin gelecekteki yaşam tarzını belirlenmesinde dönüm noktası olan mesleğini seçmesi; doğru ve isabetli karar vermesi tüm hayatının kalitesini ve mutluluğunu etkiliyor. Çalışma hayatında ve özel hayatta mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı; kişiliğe uygun meslek seçmekle mümkündür. Kendine uygun meslek seçmiş olan kişilerin işlerini severek yaptığı, mesleğinde ilerlediği, böylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürdüğü gözlemleniyor.

Meslek seçiminin anne babanın, çevrenin seçimi değil, kişisel bir seçim olduğunun bilincinde olunması gerektiğini belirten Globalcv.com Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Kirik, "Popüler olan ya da parası çok olan meslek mutlaka seçilmesi gereken meslek değildir. Ne kadar keyifli, severek çalışabileceğiniz bir iş varsa onu seçin. Uzmanlaşın, iş sahibi değil, meslek sahibi olun" önerilerinde bulundu.

Seçtiğin mesleğin eğitimini Size en uygun bölümde ve hem ulusal hem de uluslar arası kabul gören bir üniversitede almanız gerekiyor. Zira okuduğunuz üniversitenin ve bölümün kalitesi tüm iş yaşamanızı etkiliyor. En iyi okulda değilseniz de olduğunuz yerin en iyisi olmaya bakın.

Zorunlu olmasa da, ücret almasanız da mutlaka staj yapın!

Üniversite mezunlarının büyük çoğunluğu diploma aldıktan sonra iş aramaya başlıyor. Aynı dönemde iş arayan yüzbinlerin arasında kaybolup sonrasında da ümitsizliğe kapılıyorlar. Aslında bu sürece okuldayken başlanması gerekiyor. Okulda öğrenilen teorik bilgiler genelde iş hayatında işe yaramıyor. Yeni mezunlar her zaman yetiştirilmek üzere işe alınıyor. Ancak okul döneminde staj yapan veya yaz aylarını çalışarak geçiren gençlerde durum değişiyor. Kendilerini kabul ettirdilerse iş aramalarına bile gerek kalmıyor. Çalıştıkları kurumlar hemen iş teklifi yapıp alıyorlar. Onlar yetişmiş eleman statüsüne yükseldiklerinden hem pozisyon hem de maaş olarak daha yukardan başlıyorlar çalışmaya.

Yabancı Dili Ana Diliniz Kadar İyi Öğrenin

Globalleşen dünyamızın rekabetçi koşullarına uyumlu bir birey olabilmek için ikinci bir dil biliyor olmak günden güne önem kazanıyor. İyi ve kaliteli bir işe girebilmek ve kariyerinizde hızla ilerleyebilmek için özellikle ortak dil olarak kabul edilen İngilizceye ana diliniz gibi hâkim olabilmeniz gerektiği artık bilinen bir gerçek. İngilizcenin yanında farklı bir dil bilmeniz rakiplerinizden daha farklı algılanmanıza sebep oluyor. Globalcv.com Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Kirik'in verdiği bilgiye göre, bugün birçok şirket İngilizce yanında Rusça, İspanyolca, Arapça, Almanca, Fransızca vb dillerinden en az birini daha konuşan kişilerle çalışmayı tercih ediyor.

Erasmus Gibi Değişim Programlarına Katılın!

Yurtdışında eğitim almış, yurtdışı tecrübesi olan kişiler işe alımlarda rakiplerine fark atıyor. Üniversitede okurken Erasmus, Work&Travel, Sokrates gibi programlara katılmanın CV'niz için önem arz ediyor. Bu tür programlara katılan öğrenciler hem Türkiye'deki hem de yurtdışındaki şirketlerde iyi pozisyonlarda iş bulabiliyorlar.

Kulüp Faaliyetlerine, Workshoplara, Seminerlere ve Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılın!

Bir kulüpte yönetici olarak çalışmış öğrenciler genellikle ilk iş deneyimlerini yaşıyorlar. Bir kulüpte yönetici olarak çalışmış, okuduğu bölümle ilgili workshoplara katılmış, seminerleri takip etmiş ve öğrenim süresi boyunca sosyal sorumluluk çalışmalarında aktif görev almış öğrenciler köklü ve kurumsal şirketler tarafından işe alımlarda öncelikli olarak tercih edildiği görülüyor.

Networkünüzü Öğrenciyken Genişletin!

Okulda bilinen bir öğrenci olmaya özen gösterin. Arkadaşlarınız ve hocalarınız arasında ilk akla gelen kişi olun! Fark yaratın ve farkedilmeyi sağlayın. Unutmayın network her şeydir.

Üniversite yıllarında kurulan hem arkadaşlık ilişkileri hem de değişik firmaların yöneticileriyle kurulan ilişkiler size birçok kapının açılmasına vesile olur.
BİZE ULAŞIN