Öğrencilerini sektör için yetiştirecek

Bu yıl Meslek Yüksek Okulu’ndan ilk mezunlarını veren Nişantaşı Üniversitesi, 2012-2013 öğretim yılında 4 yıllık lisans öğrencilerine ayrıcalıklı bir üniversite sistemi sunmaya hazırlanıyor.

Yetişmiş insan gücünün eksik olduğu alanların öncelikli olarak seçildiği Üniversite'de 3 fakülte ve 10 bölümünde yarım gün teorik yarım gün pratik eğitim uygulanacak. İkinci bir sınava gerek kalmadan yüksek lisans yapma şansına da sahip olacak başarılı Nişantaşı öğrencileri, hem okuyup hem çalışabilecekleri bir sistem ile mesleklerine hemen başlayabilecekleri bir donanımla mezun olacak. Topkapı'da 10 bin metrekarelik bir alana kurulan Nişantaşı Üniversitesi'nde uygulanan sistemin öğrenciyi sadece okuldayken değil kariyerinde sağlam adımlar atıncaya kadar yalnız bırakmadığını dile getiren Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, öğrencilerin iş bulma sıkıntısı çekmeyecekleri bir sistem kurmaya çalıştıklarının altını çiziyor.

İlk yıl, 3 fakülte ve 10 bölüm açılacak
Levent Uysal, 2012-2013 eğitim yılına Nişantaşı Üniversitesi'nin 3 fakülte ve 10 bölümle başlayacağını, ileriki yıllarda üniversitenin yatay değil, dikey olarak büyüyeceğini, birbirinden farklı onlarca bölüm açmak yerine belirli bölümler üzerinde uzmanlaşmak istediklerini belirtiyor.

Nişantaşı Üniversitesi bünyesinde açılan 3 fakülte ve 10 bölümün özel sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlendiğini dile getiren Uysal, Üniversitenin bölümleri hakkında şunları söyledi: "Yapılan fizibilite çalışmalarının ardından özellikle sağlık ve lojistik sektöründe yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu saptadık ve rotamızı bu alanlara çevirdik. Her yıl milyonlarca öğrencinin benzer alanlardan mezun olduğunu düşündüğümüzde, Nişantaşı öğrencisinin farkını, bu şekilde ortaya koymak istedik. Bu kapsamda da "İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi", "Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi" ile "Sanat ve Tasarım Fakültesi" üniversitenin lokomotifi oldu. Fakültelerde özellikle sağlık yönetimi, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, uluslararası ticaret ve lojistik bölümleri öğrencilerin kolay iş bulabileceği bölümler olacak."

Bölümler açılmadan önce yapılan fizibilite çalışmaları ile değişik sektörlerden özel şirketlerle protokollerin imzalandığını belirten Levent Uysal, bunu yapmaktaki amaçlarının öğrencilere iş imkanı sağlamak ve istihdam açığı bulunan sektörlere yönelik öğrenci yetiştirmek olduğunu vurguluyor. "Nişantaşı Üniversitesi, değişik sektörlerden onlarca özel firma ile yaptığı protokolleri, öğrencilerine staj ya da iş imkanına çeviriyor. Kendi sektörleri içinde lokomotif sayılan Türkiye'nin dev şirketleri, Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerini, henüz mezun olmadan kadrolarına dahil ederek öğrencilere istihdam, kendi enerjilerine de enerji katacak. Okurken büyük firmalarda iş deneyimi edinen Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri, mezun olduklarında uluslararası şirketlerin aradığı yetişmiş ve deneyimli insan gücüne dönüşecek."

İşsiz kalana işsizlik maaşı da Nişantaşı Üniversitesi'nden
Nişantaşı Üniversitesi dünyada örneği olmayan bir uygulamaya imza atıyor. Belirli bir not ortalamasının üzerindeki mezunlarına işsizlik maaşı vermeyi garanti ediyor. Üniversiteden başarı ile mezun olmuş ve iş hayatına atılmış Nişantaşı öğrencisinin, bir süre sonra işyerine bağlı sebeplerle işsiz kalması durumunda üniversitenin insan kaynakları atölyesi devreye giriyor. Atölye bir yandan kendi mezununa iş ararken bir yandan da mezununun azami ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ayda 1000 TL işsizlik maaşı ödüyor. Mezunlar, işsizlik maaşını 6 ay boyunca alabiliyor.

İddialı Bölümler var
Levent Uysal, üniversitenin en iddialı bölümleri arasında, "Uluslararası Ticaret ve Lojistik", "Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği", "Moda Tasarımı", "Çocuk Gelişimi" ve "Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik" bölümlerini sayıyor. Bu bölümlerden mezun olan öğrencilerin iş bulma sıkıntısı yaşamayacağını belirtiyor. Zira bu bölümler, yetişmiş insan gücünün ihtiyaç duyulduğu alanların başında geliyor.

1+4+1 Eğitim Sistemi İle Yüksek Lisans Diploması
Hedeflerinin özel sektörün aradığı insan gücünü en iyi şekilde yetiştirmek olduğunu söyleyen Levent Uysal, eğitimde kendi modellerini yarattıklarını da belirtiyor. Üniversite eğitiminde, kendi geliştirdikleri 1+4+1 sistemini uygulayacaklarını söyleyen Uysal, ilk yıl İngilizce hazırlık sınıfını okuyacak öğrencilerin, ikinci yıldan itibaren kendi tercih ettikleri 4 yıllık bölümlerde okuyacaklarını, son yıl olan 6. yılda ise, başarı puanı belli bir ortalamanın üzerinde olan öğrencilerin ücretsiz olarak tezsiz yüksek lisans yapabileceklerini anlatıyor. Nişantaşı Üniversitesi öğrencileri, sade bir üniversite mezunu olarak değil, kariyer avcılarının tercih ettiği gibi, yüksek lisans diplomasıyla mezun olacaklarının altını çiziyor.

Dileyen Londra'da dileyen New York'ta ya da İstanbul'da eğitimine devam edecek
Hedeflerinin yakın zaman içinde bir dünya üniversitesi olmak olduğunu söyleyen Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Levent Uysal, Londra ve New York'ta Nişantaşı Üniversitelerini açmak için çalışmalara başladıklarını en kısa zamanda kendi öğrenci dönüşüm programlarını uygulamaya koyacaklarını da belirtti.

Uysal aynı zamanda, öğrenci değişim programlarına üye olduklarını ve Nişantaşı Üniversitesi öğrencilerinin 82 ülke ve 28 üniversite öğrenci değişim programlarıyla okuma imkanı bulabileceklerini belirtiyor.

Burs olanağı en fazla olan üniversite, Nişantaşı Üniversitesi
Nişantaşı Üniversitesi, öğrencilerinin iyi bir eğitim alabilmesi için burs olanaklarını zorluyor. Öğrencilerine yüzde 25'ten yüzde 100'e kadar burs imkanı sağlayan üniversitede, kardeşler %5, şehit çocukları tam burslu, ilk 100-1000-5000-10000 derecesine giren öğrencilere ise derecelerine göre burslar sağlanacak. Öğrencilerin kurucu vakıf bursu alabileceği üniversitede, ilk 3 tercihe 2000 TL eğitim bursu da sağlanıyor.

Nişantaşı Üniversitesi bünyesinde açılan bölümler;
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
1.
Psikoloji
2. Sosyal Hizmet
3. Sağlık Yönetimi
4. Uluslararası Ticaret ve Lojistik
5. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Mühendislik Mimarlık Fakültesi
1.
Mimarlık
2. İnşaat Mühendisliği

Sanat ve Tasarım Fakültesi
1.
İç Mimarlık
2. Moda Tasarımı
3. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Merkez Kampüs:
Abdi İpekçi Cad. No:89 Bayrampaşa
Osmanbey Kampüs: Ergenekon Cad. No: 45 Pangaltı
Tel: 0212 224 44 44
www.nisantasi.edu.tr
BİZE ULAŞIN