Başbakan devreye girdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, eş durumundan tayin bekleyen öğretmenlerin talep ve beklentilerini Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a aktardı.

Eski Milli Eğitim Bakanı olan Hüseyin Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, eş durumundan tayin bekleyen öğretmenlerin taleplerini Başbakan'a ilettiğini duyurdu. Çelik, "Eminim ki Sayın Başbakan'ın da devreye girmesiyle, öğretmenlerimizin talepleriyle MEB'in ihtiyaçlarının örtüşeceği bir çözüm bulunacaktır. Ailenin bütünlüğü meselesinde çok duyarlı olan Sayın Başbakan'ın konuyla ilgileneceğinden kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

LÖSEMİ HASTASI KIZINDAN AYIRAN ATAMA

Düzce'de öğretmenlik yapan Şadan Karakaya, 5,5 yaşındaki lösemi hastası kızı Elif'in Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gönderilmesinin ardından özür durumu atamalarında Antalya'ya tayin için başvuru yaptı ancak kontenjan olmadığını öğrenince yıkıldı.

Üç yıl önce lösemi teşhisi konulan Elif Suna Karakaya'nın ilk tedavileri Ankara'da yapıldı. Doktorlar ilik naklinin Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde daha başarılı olacağını söyleyince aile tayinlerini Antalya'ya almaya karar verdi. Hemşire olan eşi Özlem Karakaya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne geçmeyi başarırken, özür durumu atamaları için ağustos ayını bekleyen Şadan Karakaya atama başvurusu yaptıktan sonra boş yer olmadığı haberini alınca yıkıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi personeli olarak çocuğu için her türlü yardımı aldığını söyleyen anne Özlem Karakaya, önce Düzce'de yaşadıklarını ancak kızının tedavisi için Ankara'ya gittiklerini belirtti. Herhangi bir şey olduğu zaman Ankara'ya gittiklerini kaydeden anne Karakaya, 'Çocuk yollarda kusuyordu. Bu sıkıntıların içerisine ekstra sıkıntılar ekleniyordu fakat şimdi en ufak bir şeyde bile danışabileceğim insanlarla çalışıyorum' dedi. Çocuklarına ve kendisine en büyük desteği veren kişinin eşi olduğunu söyleyen anne, 'Burada bizim akrabamız yok, kimsemiz yok. Biz bunun için bütün düzenimizi bozduk geldik fakat eşimin yanımda olması gerekiyor" dedi.

Çocuğun babasından ayrı kalmasının çok zor olduğunu ifade eden Şadan Karakaya ise, "Çocuğumuzun hastalığının takibi Ankara'da yapılıyordu. İki yıl boyunca sürdü. Tek risk grubunda olduğu ve aile içi uygun donör bulunamadığı için yurt dışı kemik iliği bankalarında tarama yapıldı. Tarama sonucu olumlu çıktı. Doktorlar kemik iliği naklinin Antalya'da ve ya İzmir'de yapılabileceğini söyledi" ifadesini kullandı.

Önce Ankara'ya tayin almak isterken doktorların önerisinin ardından Antalya'ya gitmeye karar verdiklerini söyleyen baba Karakaya, 'Eşim Düzce Üniversitesi'nden naklen Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne atandı. Ben de ağustos ayında yapılan atamalarda başvurdum anca birinci aşamada kontenjan olmadığı için bakanlığın sitesinden atamanın yapılamayacağı cevabını aldık. Dünya başıma yıkıldı. Çocuğumdan ayrı kaldım" diye konuştu.

Mağdur durumda olduklarını söyleyen Karakaya, devletten yardım istedi.

BİZE ULAŞIN