Panik butonu öğrenciyi şiddetten koruyacak

Şiddet mağduru kadınlar için hazırlanan "panik butonu", okullarda da kullanılacak. Öğrenciler, panik butonu ile polisten yardım isteyebilecek

Şiddet mağduru kadınların kullanımına sunulan "panik butonu" uygulaması, eğitim ve sağlık alanlarında da hayata geçiriliyor. Okulda şiddet gören öğrenci, bir kavga anında butonla polisten yardım isteyebilecek. Mahkeme kararıyla, şiddete maruz kalan öğrencilere verilecek olan cihaz, ihtiyaç duydukları anda butona basmaları ile GPS uydularından aldığı son konum bilgisini emniyete iletecek. Polis, çift yönlü başlatılan konuşma ile mağduriyeti gidermek üzere seri müdahalede bulunabilecek. Ayrıca okul müdürlerine de bu cihazlardan vermeyi planlayan bakanlık, böylece okulda herhangi bir şiddet olayı olduğunda kısa sürede okula güvenlik güçlerinin gelmesini sağlayacak.

SALDIRGANA PSİKOLOJİK ENGEL
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Aslında bu buton, şiddeti psikolojik olarak engelleyecek bir sistem. Sosyal devlet olarak, şiddet görenin yanında olduğumuzu gösterebilsek, psikolojik bir yaptırım da getirmiş olacağız."
BİZE ULAŞIN