Testlerde en fazla yapılan hatalar

Uzmanlar SBS'de test çözümleri sırasında yapılan en büyük hatanın, soru kökünü iyi anlayamamaktan kaynaklandığını belirterek, sınav öncesinde bol bol test çözülmesi ve kitap okunmasını öneriyor.

Perşembe 30.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Anadolu, fen gibi gözde okullara öğrenci seçen SBS için sayılı günler kaldı. Çalışmak ve soru çözmek kadar, sık yapılan hatalar konusunda da bilgi sahibi olmanın önemine dikkat çeken Kültür Koleji Ortaokul Bölüm Başkanları, derslere göre en fazla yapılan hataları ve dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı:

MATEMATİK
Öğrenciler rutin işlemlerin yapıldığı, kalıplaşmış soru tarzlarının çözümünde zorlanmıyor, daha önceki soru çözümlerinde deneyimledikleri soru tiplerini rahatlıkla çözüyor. Üst düzey zihinsel beceri gerektiren sorularda ise zorlanıyorlar. Bilginin daha farklı ve yeni bir şekilde sunulduğu soru tarzlarında zorluk çekiliyor. Çıkarımda bulunma, bilgiyi farklı bir yere transfer etme veya değerlendirme yapmaları gereken soru tarzlarında çelişkide kalıyorlar. Özellikle sarmal konuların olduğu daha önceki yılların konu kazanımlarını içeren soru tarzlarında yanlış yapılıyor. Özellikle görsel olmayan sözel ifadeli geometri sorularında öğrencilerin soruyu görselleştiremeyip, soyuttan somuta geçemedikleri gözlemleniyor. Öğrenciler genellikle kolay gibi gözüken aslında dikkat gerektiren soruları çok hızlı çözerken aynı anda ayrıntıyı kaçırıyor ve bu da sorunun yanlış çözülmesine neden oluyor.

FEN VE TEKNOLOJİ
Verilen grafik ya da tabloya bağlı olarak yorum yapılması gereken sorularda öğrenciler verilen bilgileri kullanmak yerine, kendi bilgilerine göre hareket ediyorlar. Bu durumda da verilen bilgiyi yorumlamaya dayalı olan soru yanlış yapılabiliyor. Bu tür sorularda seçeneklerde verilen yorumlar soru ile birlikte verilen verilere göre değerlendirilmeli. Her derse ait teste olduğu gibi soru kökünde altı çizili bölümün dikkate alınmaması, soruların yanlış çözülmesine sebep oluyor. Bu noktada doğru bilgilerin yanına + yanlış olanların yanına - işareti konduğunda bu tür hataların bir kısmı önlenebilir.

TÜRKÇE
Türkçe dersinde en çok soru çıkaran konu "paragraf bilgisi"dir. Öğrencilerin sınava hazırlanırken en çok ağırlık verecekleri konu da budur. Pek çok öğrenci, bu konunun sorularının uzun olmasından korkarak soruyu ya hiç okumuyor ya da soruya çok ön yargılı bakıyor. Ancak şunlar unutulmamalıdır ki artık "cümlede anlam" soruları da, paragraf bilgisi gibi uzun sorulardan oluşmakta, bir paragraf sorusu ne kadar uzun olursa aslında çözümü de o kadar kolay olmaktadır. Çünkü paragraf ne kadar uzun olursa o paragrafla ilgili sorulabilecek her şey de paragrafın içinde olur ve çok fazla yoruma ihtiyaç kalmaz. Bu konuyla ilgili sınava hazırlanırken bol bol soru çözmeleri paragrafta yaşayacakları sıkıntıları da ortadan kaldıracaktır. Dikkati çabuk dağılan öğrencilerin sınava Türkçe sorularından başlaması gerekir.

SOSYAL BİLGİLER
Sosyal bilgilerde öğrencilerin bilgi eksikleri fazla bulunmuyor. Daha çok okuma hatası ya da kavram karıştırması yanlışları yapılıyor.

İNGİLİZCE
Son üç yıldır SBS İngilizce testinde okuduğunu anlama soruları ağırlıklı yer tutuyor. Bu soruları cevaplayabilmek için okuma becerilerinin gelişmiş olması gereğinin yanı sıra, konuyu doğru takip edebilmek için müfredattaki dilbilgisi konularını ve kelimeleri de bilmek gerekiyor. En sık görülen hata, soru kökünün dikkatli okunmamasından kaynaklanıyor.