'Üniversiteye girişi belirleyen LYS'

Lisans Yerleştirme Sınavı başvuruları için bugün son gün. Uzmanlar, "LYS performansınız yüzde 75'e kadar puanınızı etkileyip sizi istediğiniz üniversiteye taşıyabilir" diyerek adaylara sınava odaklanma uyarısı yaptı

Üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı YGS-2014 sonuçlarına göre 1 milyon 423 bin 124 aday 180 ve üstü puan alarak Lisans Yerleştirme Sınavı LYS-2014'e girmeye hak kazandı. LYS başvuruları ise bugün (30 Nisan) sona eriyor. Şişli Terakki Lisesi Sınav Koordinatörü Alparslan Dartan LYS'ye hazırlanan öğrencilere şu uyarıları yaptı:

14-15 ve 21-22 Haziran'da başlayacak olan LYS 5 oturumda yapılacak ve adaylar tercihlerine göre istediği sınavlara girebilecekler.
Adaylar hangi LYS'lere girmek istediklerine iyi karar vermeliler. Son Yatay Geçiş Yönetmeliği çerçevesinde yapabilecekleri her teste girebilirler. LYS ham puanları hesaplamalarında adayların YGS netlerinin yüzde 35-45 arasında; LYS netlerinin de yüzde 55-65 etki ettiği unutulmamalı. YGS netleri elbette LYS puanları ve sıralamaları için fikir verebilir. Ancak henüz sistemde oluşmamış OBP ve LYS netleri var. Bu yerleştirme puanlarında yüzde 70-75 oranında etki demektir.
İstediğiniz bölümlere göre testlerin ağırlık puanları değiştiğini unutmayın. Örneğin Doktor olmak isteyen bir adayın Fizik, Kimya ve Biyoloji netlerinin puansal değeri aynı testleri alan ama Mühendislik okumak isteyen öğrencilerin netlerine göre oldukça farklıdır.
Adayların LYS'de puanlarının hesaplanabilmesi için, herhangi 2 testten en az 0,5'er ham net puan almaları ve her testten en az yüzde 20 net çıkarması gerekiyor.
Adayların bir an önce LYS'lere odaklanıp, sıkı bir kampa girmeleri gerekiyor. Daha henüz oluşmamış yüzde 58-63'lük bir puan dilimi var. OBP'yi de katarsak bu oran yüzde 75'lere kadar çıkıyor. LYS'de gösterilecek iyi performansın adayların yerleşmelerinde ciddi oranda etki ettiğini görüyoruz. Bu nedenle LYS de elde edeceğiniz puanlar sizi hayalini kurduğunuz üniversite ya da bölüme taşıyacak kadar önemlidir.
Y-YGS puanı ile alan ön lisans ve lisans programlarında, Y-YGS puanları için YGS Türkçe, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimler netleri ile OBP kullanılacaktır. Her Y-YGS puan türü için YGS test netlerinin katkısı farklı olacaktır.
AÖF kontenjansız ön lisans ve lisans programları için de LYS'lere girmeye gerek yok. YGS puan türlerinden herhangi birinden 140 ve üstü alan adaylar tercih edip yerleşebilecektir. AÖF diğer bölümler için ilgili puan türü koşulları geçerli olacaktır.
Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu kontenjanlarında mühendislik bölümleri için YGS yerine LYS puanları kullanılacak. Ancak bu sadece mühendislik için geçerli,diğer YGS ile alan lisans programları için geçerli değil.
Öncelikle başarıya ulaşabilmek için tutum ve davranış değişikliği, yöntemsel farklılıklar, neyi farklı yaparsam sonuç değişir düşüncesi ve inancına sahip olmalısınız.
Geçmişe odaklanmadan ve gözünüz korkmadan kendi öğrenme biçiminize uygun bir ders çalışma planı hazırlamalısınız.

YATAY GEÇİŞ KOLAYLAŞTIRILDI
Yükseköğretim Kurulu, değiştirdiği Yatay Geçiş Yönetmeliği'ne dikkat çekerek adaylara tüm LYS'lere girmeleri yönünde tavsiyede bulundu. Yeni yönetmeliğe göre, öğrencinin sınava girdiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak. Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin İnşaat Mühendisliği programına yatay geçiş yapmak istemesi durumunda, merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanının bulunması gerekiyor.
BİZE ULAŞIN