İZÜ ücretli kontenjanları kaldırdı

İZÜ ücretli kontenjanları kaldırdı

İZÜ, tüm lisans bölümlerinde tam ücretli kontenjanları kaldırdı. İZÜ'de bu yıldan itibaren tüm öğrenciler burslu okuyacak

  • Eğitim
  • Pazar 06.07.2015
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi (İZÜ) Mütevelli Heyeti, tüm lisans bölümlerinde 'tam ücretli' kontenjanların kaldırılması kararını aldı. Bu karar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından da uygun görüldü. Üniversitenin 25 lisans bölümündeki kontenjanlar, yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 burslu olarak ayarlandı. Bu karar ile öğrencilerin burs olanaklarından daha fazla yararlanmaları amaçlandı. İZÜ öğrencileri ayrıca, çift anadal ve yandal programlarının kabul koşullarını sağladıkları takdirde, kontenjan dahilinde üniversitenin bir başka lisans programında normal öğretim süresince ücretsiz olarak çift anadal ve yandal yapabiliyor.

EN AZ 3 DİL PROJESİ
İZÜ'de öğrencilere sunulan en önemli imkânlarından biri, ücretsiz yabancı dil eğitimi. "En az 3 dil" projesiyle İZÜ'de dileyen tüm öğrenciler lisans eğitimlerini 3 dil öğrenerek tamamlıyor. Farklı seçeneklerin sunulduğu dil kursları İZÜ öğrencilerine ücretsiz veriliyor. Üniversite'de İngilizce, Arapça, Çince ve Rusça ile Osmanlı Türkçesi okutuluyor.

TARİHLE İÇİÇE EĞİTİM
643 dönümlük İZÜ kampüsü, şehir hayatından kopmadan, tarih ve doğayı bir araya getiren bir yaşam alanı olarak dikkat çekiyor. Yapılaşma çalışmaları tamamlandığında kapalı alanı toplam 450 bin metre kareye ulaşacak olan İZÜ kampusunda öğrenci konukevleri de bulunuyor. 1891 yılında kurulan Türkiye'nin ilk Ziraat Okulu olarak yapılan tarihi Halkalı Ziraat ve Baytar Mekteb-i Âlisi binası da İZÜ kampusunda yer alıyor. Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp gibi Osmanlı Devleti son dönem entelektüellerinin yetiştiği kampusta, asırlık ağaçlar da bulunuyor.

BİZE ULAŞIN