ÖSYM DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

2015 yılı DGS tercih sonuçlarının açıklanması heyecanla bekleniyor. ÖSYM sistemi üzerinden yapılan DGS tercihleri 4 Eylül'de sona erdi. Gözler ÖSYM'de. DGS tercih sonuçları açıklandığı anda haberimizde olacak

ÖSYM DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?
2015 DGS tercih işlemleri, 31 Ağustos - 4 Eylül 2015 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapıldı. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla gerçekleştirdi. ÖSYM DGS tercih sonuçları ile ilgili henüz bir duyuru yayınlamadı. DGS tercih sonuçları yayınlandığı anda haberimizden sonuçlarınızı görüntüleyebileceksiniz.

Yerleştirme nasıl olacak?

Yerleştirme, adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2015-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2015-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. 2015-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2015-2016 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM'nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.
BİZE ULAŞIN