KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, KYK burs ve kredi başvurusu için beklemeye başladı. KYK burs ve kredi başvuru tarihini açıkladı. KYK burs ve kredi başvurusu ne zaman başlıyor? Burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır? Burs ve kredi başvurusu için gereken belgeler nelerdir? Bu sorulan hepsinin detaylarını haberimizde bulabilirsiniz

KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor?
Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla derin bir nefes alan üniversite öğrencileri şimdi de kredi ve burs konusundaki gelişmeleri takip ediyor. KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, KYK burs ve kredi işlemlerini tamamlamak istiyor.

Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi başvuruları konusunda bir duyuru yayınladı. Yapılan açıklamaya göre KYK burs başvurularının Ekim ayında başlayacağı ve ödemelerin Ocak 2016 ayından itibaren yapılacağı belirtildi. Ayrıca KYK burs başvurularının yanında 240 lira beslenme yardımının da yapılacağı öğrenildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre KYK burs başvuruları için şu bilgilere yer verildi:

"Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2016 Ocak ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır."

Bakanlıktan verilen bilgiye göre 2015 yılı itibarıyla 1.002.222'si öğrenim kredisi, 373.548 'si burs olmak üzere toplam 1.375.770 öğrenci bu imkandan yararlanıyor. Lisans öğrencilerine aylık 330 TL, yüksek lisans öğrencilerine aylık 660 TL, doktora öğrencileri ise aylık 990 TL kredi veya burs ödemesi yapılıyor. Ayrıca başarılı öğrencileri teşvik etmek amacıyla ÖSYM sınavında her puan türünde ilk 100'e giren öğrenciye ve amatör spor dallarında milli olmuş öğrencilere 990 TL veriliyor. Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 yıl sonra geri ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı sıra beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.
BİZE ULAŞIN