AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? - (Naci Gündoğan'dan flaş açıklama!)

AÖF (Açıköğretim) okuyan binlerce öğrenci 14-15 Ocak 2017 tarihinde gerçekleşen AÖF güz dönemi final sınavın sonuçlarını heyecanla beklemeye devam ediyor. Sınavın ardından 10 gün geçmesinin ardından ''AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusu akıllarda giderek çoğalıyor. Peki AÖF sınav sonuçları açıklandı mı? Anadolu Üversitesi'nden gelecek son dakika sınav sonucu açıklamaları sabah.com.tr'de olacak. Bu başlık altında olan linke tıklayarak sonuçları görebilirsiniz.

AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? - (Naci Gündoğan'dan flaş açıklama!)
AÖF sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş bugün de devam ediyor. Sınav sonuçlarının dün açıklanmasını bekleyen öğrenciler hayal kırıklığına uğradı. ''AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusu bugün de gündem oldu. 14-15 Ocak tarihlerinde yapılan sınavın ardından 10 günlük bir zaman dilimi geride kaldı. Naci Gündoğan yaptığı açıklamada "Son 1 yıldır AÖF sına sonuçlarını 1 hafta içinde açıklıyoruz" demişti. Buna göre AÖF sınav sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. AÖF sınav sonuçları sorgulama ekranına bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

AÖF SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLA

AÖF sınav sonuçları için beklenen haber henüz gelmedi. Dün sabah saatlerinden itibaren binlerce öğrenci AÖF sonucu için beklemeye başladı. Yukarıda bulunan linkten AÖF sınav sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

AÖF'DE GEÇİLEMEYEN DERSLER NE OLACAK?

Açıköğretim Fakültesi ders sistemine göre, bir eğitim yılı iki döneme ayrılmaktadır. Birinci dönem içerisinde alınan dersler, gelecek sene birinci dönem içinde, İkinci dönemde alınan ancak geçilemeyen dersler ise yine gelecek yılın ikinci dönemi içerisinde alınabilecektir. Daha önceki senelerde bir vize ve bir final olarak olarak yapılan sınavlar artık her dönem için bir vize ve bir final sınavı olarak uygulanmaktadır. Bu durum ile birlikte de öğrenciler bir yıl içerisinde iki vize ve iki final sınavına girmektedirler. Sınavların ortalamaları, vize sınavının yüzde otuzu final sınavının ise yüzde yetmişi alınarak hesaplanmaktadır. Ardından sınav notları sisteme harf olarak girilmektedir. Sınavlar esnasında, sınava giren öğrenci sayısına bağlı olarakta tek kitapçık, iki kitapçık veya dört kitapçık kullanılmaktadır. AÖF SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI MI? | SINAV SORULARINA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

AÖF NOT SİSTEMİ

nadolu Üniversitesi AÖF vize ve final sınavları sonucu, alınan notun en az 100 üzerinden 35 olması, dersi başarılı olarak geçmenizi sağlıyor. Bunun haricinde, 84 ve 100 arası not alan öğrenciler AA, 77-83 arası not alan öğrenciler AB, 71 ve 76 arası not alan öğrenciler BA, 66 ve 70 arası not alan öğrenciler BB, 61 ve 65 arası not alan öğrenciler BC, 56 ve 60 arası not alan öğrenciler CB, 50 ve 55 arası not alan öğrenciler ise CC harfiyle derslerinden geçiyor. Koşullu olarak geçme notları ise 46 ve 49 arası CD, 40 ve 45 arası notlar DC, 33 ve 39 arası notlar ise DD olarak harflendiriliyor.

HARF NOTLARI NASIL VERİLMEKTEDİR?

Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yeterliliklerinin yüksek düzeyde tutulması konusunda üst düzey duyarlılığa sahiptir. Açıköğretim sistemimizde yaptığımız araştırma ve geliştirme çalışmaları, öğrencilerimizin yeterliliklerini artırma yönünde önemli bulgular sağlamıştır. Çalışmalarımız geçme notunun 35'e yükseltilmesinin öğrencilerimizin yeterliliklerini artırma yönünde güdülenmesine yardımcı olacağını ortaya koymuştur.

Öğrencilerimizin akademik yeterliliğini arttırmak için yapılan çok sayıda çalışma sonucunda Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından 04/11/2015 tarih ve 8/3 sayılı Kararı ile kabul edilen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İs¸letme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarının;

5. maddesinde "Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30'u, dönem sonu sınav notunun %70'i alınarak "Başarı Notu" hesaplanır..."

7. maddesinde ""Başarı Notu"nun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir."

8. maddesinde "Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında "Başarı Notu" alt sınırı uygulanır. "Başarı Notu" alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35'tir."

9. maddesinde "Başarı Notu" alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir."

10. maddesinde "35 ve üzerinde "Başarı Notu"na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:

(a) "Başarı Notu" 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.

(b) Oluşan normal dağılım, normalleştirilmiş z değerlerine dayalı olarak 10 adet geçer not bulunduğundan 10 dilime ayrılır.

(c) Öğrenci sayısının 30 ve üzeri olduğu durumlarda her bir dilimin harf notu karşılığı, normalleştirilmiş z değerlerine göre atanır (Bkz. Tablo 1). "denilmektedir.

Tablo 1. Öğrenci sayısının 30 ve üzeri olduğu durumlarda normalleştirilmiş "z değerleri" ve "Harf Notu" karşılıkları aşağıdaki gibidir.

BİZE ULAŞIN