Kreşte başladı, şimdi dünya beşincisi!

Hataylı matematik öğretmeni çiftin 8 yaşındaki kızı Elif Zeren Yıldız, kreşte başladığı satrançta, dünya beşincisi oldu.

Kreşte başladı, şimdi dünya beşincisi!

Hatay'da kreşte öğrendiği satrancı, annesi Özgen Özlem Yıldız'ın teşvikiyle gittiği kursta pekiştiren Elif Zeren Yıldız, 2015'te katıldığı ilk Türkiye Şampiyonası'nda üçüncülük elde etti.

Bir sonraki sene 8 yaşta Türkiye birinciliği kazanan Elif, Gürcistan'ın Batum kentinde 11-30 Ekim 2016'da gerçekleştirilen Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'na Türk Milli Takımı ile katıldı.

Toplam 11 tur üzerinden yapılan şampiyonada ilk maçını kaybederek sonuncu sıraya düşen Elif, sonraki maçlarda durumu toparlayarak 8 galibiyet ve üç mağlubiyetle 8 yaş kızlarda dünya beşincisi olmayı başardı.

Elif: "Rakibimi hafife aldım"

Elif, yaptığı açıklamada, şampiyonada rakibini hafife aldığı için ilk maçını kaybettiğini belirterek, bu sayede rakibini hafife almanın hata olduğunu öğrendiğini söyledi.

Sonraki karşılaşmalarda ciddi oynamaya başladığının altını çizen Elif, "Sonrakileri toparlamaya başladım. 11 maçtan 8'ini kazandım, 3'ünü kaybettim. Böylece dünya beşincisi oldum." diye konuştu.

Anne Yıldız: "Satrancı kreşte öğrendi"

Anne Özgen Özlem Yıldız, kızının satrancı kreşte öğrendiğini, kendisinin de satrancı çok sevmesinden dolayı daha sonra kızını kursa gönderdiğini anlattı.

Kursun ardından kızının yarışmalarda Türkiye dereceleri elde etmeye başladığını belirten Yıldız, "İlk senesinde Türkiye üçüncüsü, sonraki sene Türkiye birincisi oldu ve böyle devam etti." dedi.

Yıldız, Gürcistan'da yapılan Dünya Şampiyonası'nın çok heyecanlı ve güzel geçtiğini dile getirerek, "Farklı ülkelerden farklı çocuklar vardı. İlk oynadığında oradaki ciddiyeti fark etmemişti. Sonradan fark etti. Ondan sonra da zaten kendini toparladı." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN