AÖF sınav sonuçları sorgulama ekranı - AÖF'ün sosyal ağlarından sonuçları takip edebilirsiniz!

Günün en çok merak edilen soruları arasında "Açıköğretim sonuçları açıklandı mı?" sorusu bulunuyor. Öyle ki, Anadolu Üniversitesi AÖF öğrencilerinin girdiği en son sınav olan final sınavları 14-15 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleşmişti. O zamandan bu zamana sınav sonuçları ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. Şu an tüm AÖF öğrencileri sınavların açıklanmasını bekliyor. Peki sınavlar açıklandıktan sonra nasıl sorgulama yapılır? Sınav sonucunuzu nasıl öğrenebilirsiniz? İşte tüm detaylar...

AÖF sınav sonuçları sorgulama ekranı - AÖF'ün sosyal ağlarından sonuçları takip edebilirsiniz!
Anadolu Üniversitesi AÖF'te okuyan Açıköğretim öğrencilerinin 14-15 Ocak 2017 tarihlerinde girdiği sınavların sonuçları büyük bir merakla bekleniyor.

AÖF yönetimi tarafından yapılan son duyuruya göre sınav sonuçlarının kısa bir süre içerisinde açıklanması bekleniyordu. Yalnız AÖF sınavlarının gerçekleştirilmesinden bu yana 11 gün geçmesine rağmen sınav sonuçları hala açıklanmadı. Şu an tüm gözler AÖF'te...

SINAV SONUÇLARI EN HIZLI NASIL ÖĞRENİLİR?
Sonuçları en hızlı şekilde AÖF'ün kendi sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Alttaki sorgulama linkine tıklayarak AÖF'ün sitesine gidebilir ve sonuçların açıklanıp/açıklanmadığını en hızlı şekilde kendiniz takip edebilirsiniz.

SONUÇLAR AÇIKLANDIKTAN SONRA SABAH.COM.TR'DE...

Aynı zamanda sonuçlar açıklanır açıklanmaz şu an bulunduğunuz sayfadan tek bir tıklama yaparak sınav sonuçları öğrenme ekranına ulaşabileceksiniz. (Üstte yer alan link düzenlenecektir.)

SINAV SONUÇLARI İLE İLGİLİ AÖF TARAFINDAN YAYINLANAN VİDEO (2016)

AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

SINAVLAR İLE İLGİLİ YAPILAN SON AÇIKLAMA

"Sınavlarda görev alan tüm kamu görevlilerine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum"

Prof. Dr. Gündoğan, sınavlarda birçok kamu kurumundan kişilerin görev aldığına da dikkat çekerek, "Anadolu Üniversitesi sınavlarının olduğu haftalarda ülkede gerçekten ciddi hareketlilik oluyor. Çünkü biraz önce söylediğim gibi oturum bazında 3 milyonu aşkın kişinin sınava girdiği, 500 bin kişinin görev aldığı sınavlarda şehirler daha da hareketleniyor. Bu noktada sadece Anadolu Üniversitesi personeli değil, tüm kamu görevlileri bize yardımcı oluyor. Emniyetinden milli eğitimdeki öğretmenlere, tüm şehirlerdeki üniversitelerdeki görevlilere kadar hepsi bizim sınavlarımızda görev alıyorlar. Dolayısıyla ben bu sınavlarda görev alan tüm kamu görevlilerine hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

AÖF SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? (14-15 OCAK 2017 SINAVLARI)- İŞTE TAHMİNİ TARİH!

"Sınavın sonuçlarını en kısa zamanda öğrencilerimize duyuracağız"

Sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına da değinen Rektör Gündoğan, şöyle devam etti:
"İnşallah en kısa zamanda sınav sonuçlarını da ilan edeceğiz. Biliyorsunuz son 1 yıldır sınav sonuçlarını 1 haftalık bir süreye indirgedik. Yani sonuçlarını 1 hafta içerisinde ilan ediyoruz. Bu sınavın sonuçlarını da en kısa zamanda öğrencilerimize duyuracağız."

SONUÇLARA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler, sonuçların açıklanmasının ardından "5 gün" içerisinde Açıköğretim Fakültesi'ne dilekçe yazabilir. Dilekçe iki yoldan yazılabilir

1) Açıköğretim Merkez Büro Yöneticiliği adresine

2) Mail yolundan itiraz dilekçesi yazarak veya aofbilgi@anadolu.edu.tr adresine

Dilekçe adresi "Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Merkez Büro Yöneticiliği Yunus Emre Kampüsü Tepebaşı Eskişehir".

Dilekçede "Ad, soyad, adres, cep telefonu numarası, T.C. Kimlik numarası" olması zorunludur.

AÖF NOT SİSTEMİ

Anadolu Üniversitesi AÖF vize ve final sınavları sonucu, alınan notun en az 100 üzerinden 35 olması, dersi başarılı olarak geçmenizi sağlıyor. Bunun haricinde, 84 ve 100 arası not alan öğrenciler AA, 77-83 arası not alan öğrenciler AB, 71 ve 76 arası not alan öğrenciler BA, 66 ve 70 arası not alan öğrenciler BB, 61 ve 65 arası not alan öğrenciler BC, 56 ve 60 arası not alan öğrenciler CB, 50 ve 55 arası not alan öğrenciler ise CC harfiyle derslerinden geçiyor. Koşullu olarak geçme notları ise 46 ve 49 arası CD, 40 ve 45 arası notlar DC, 33 ve 39 arası notlar ise DD olarak harflendiriliyor.

HARF NOTLARI NASIL VERİLMEKTEDİR?

Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin yeterliliklerinin yüksek düzeyde tutulması konusunda üst düzey duyarlılığa sahiptir. Açıköğretim sistemimizde yaptığımız araştırma ve geliştirme çalışmaları, öğrencilerimizin yeterliliklerini artırma yönünde önemli bulgular sağlamıştır. Çalışmalarımız geçme notunun 35'e yükseltilmesinin öğrencilerimizin yeterliliklerini artırma yönünde güdülenmesine yardımcı olacağını ortaya koymuştur.

Öğrencilerimizin akademik yeterliliğini arttırmak için yapılan çok sayıda çalışma sonucunda Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından 04/11/2015 tarih ve 8/3 sayılı Kararı ile kabul edilen Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İs¸letme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esaslarının;

5. maddesinde "Yapılan sınavlar sonucunda ara sınav notunun %30'u, dönem sonu sınav notunun %70'i alınarak "Başarı Notu" hesaplanır..."

7. maddesinde ""Başarı Notu"nun hesaplanmasında, virgülden sonra iki basamak gösterilir."

8. maddesinde "Merkezî Açıköğretim ve Uzaktan Öğretim Programlarında, ders bazında "Başarı Notu" alt sınırı uygulanır. "Başarı Notu" alt sınır değeri, laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında 35'tir."

9. maddesinde "Başarı Notu" alt sınırın altında olan öğrencilere FF harf notu verilir."

10. maddesinde "35 ve üzerinde "Başarı Notu"na sahip öğrencilerin değerlendirilmesi (laboratuvar ders uygulamaları ve İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında öğretim dili İngilizce olan dersler dışında) öğrenci sayısı 30 ve üzerinde ise aşağıdaki gibi yapılır:

(a) "Başarı Notu" 35 ve üzerinde olan öğrencilerin puanları normalleştirilmiş z değerlerine dönüştürülür. Bu amaçla birim normal dağılım için hazırlanmış olan z tablosundan yararlanılır. Normalleştirilmiş z değerleri bulunurken önce öğrencinin puanının bulunduğu gruptaki başarı yüzdesi hesaplanır. Bu yüzdeye karşılık gelen z değeri, z tablosundan yararlanılarak tespit edilir.

(b) Oluşan normal dağılım, normalleştirilmiş z değerlerine dayalı olarak 10 adet geçer not bulunduğundan 10 dilime ayrılır.

(c) Öğrenci sayısının 30 ve üzeri olduğu durumlarda her bir dilimin harf notu karşılığı, normalleştirilmiş z değerlerine göre atanır (Bkz. Tablo 1). "denilmektedir.

Tablo 1. Öğrenci sayısının 30 ve üzeri olduğu durumlarda normalleştirilmiş "z değerleri" ve "Harf Notu" karşılıkları aşağıdaki gibidir.

z alt sınır z üst sınır Harf Notu karşılığı Katsayısı

+2,00 +∞ AA 4,00

+1,5000 +1,9999 AB 3,70

+1,0000 +1,4999 BA 3,30

+0,5000 +0,9999 BB 3,00

+0,0000 +0,4999 BC 2,70

-0,5000 –0,0001 CB 2,30

-0,9999 –0,5001 CC 2,00

-1,5000 –1,0000 CD 1,70

-2,0000 –1,5001 DC 1,30

-∞ –2,0001 DD 1,00

Yukarıda yapılan açıklamaya göre 35 ve üzeri notlara FF dışında bir harf notu verilmekte olup her ders için öğrencilerin başarı yüzdesinin bulunduğu dilim dikkate alınarak karşılık gelen z değerinin bulunduğu aralığa göre harf notları verilmektedir.

Örneğin; bir dersteki AA harf notu yaklaşık olarak %2,5'luk dilime giren öğrencilere verilmektedir. Bir dersi alan 1000 kişi varsa z değeri bakımından %2,5'luk dilime giren ilk 25 kişiye başarı notlarına göre AA notu verilmektedir. 26. kişiye ise AB notu verilmektedir.

Ancak aynı örnekte örneğin değeri +2,00'nin üzerinde olan 30 kişi varsa 30 kişiye de AA notu verilmektedir. Öğrencilerimizin AA, BA gibi harf notları 35, 50 ve 70 gibi başarı puanlarına göre değil, başarı puanlarına çan eğrisinde karşılık gelen +1,5 ya da -0,5 gibi z değerlerine göre hesaplanmaktadır.

http://www.anadolu.edu.tr/acikogretim adresinde #Sor|İzle|Öğren sayfasında #izleöğren bağlantısına giriş yaparak "Harf notları nasıl verilmektedir?" başlıklı videoyu izleyebilir, #soröğren ve #sorusor bağlantılarını kullanarak açıköğretim sistemi hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN