Beyzbol nedir? nasıl oynanır?

Beyzbol’?un çıkış tarihi, her ne kadar kesin olarak bilinmese de 18.yy’da “Rounders” isimli İngiliz oyunundan geliştiği sanılır. 1846 yılında ABD’?de New Jersey?de yapılan beyzbol maçı, kurumsal ilk beyzbol maçı olarak sayılır.

Beyzbol nedir? nasıl oynanır?
Beyzbol, dokuzar kişilik iki takım arasında oynanan diğer pek çok spordan farkı; takımların sırayla sayı almaları ve devrelerin zamana göre değil, oyunda çıkartılan (out olan) oyuncu sayısına göre belirlenmesidir. Oyunun başında ev sahibi takımın oyuncuları, defans takımı olarak sahdaki yerlerini kendi görevlerine göre alırlar. Bu görevler şunalardır: atıcı, tutucu, birinci kaleci, ikinci kaleci, üçüncü kaleci, shortstop, sol dışsaha oyuncusu, orta dışsaha oyuncusu, sağ dışsaha oyuncusu. Bunların dışında
hücum takımın kale koçları da "kale koçu kutularında" yerlerini alırlar. Bu koçların amacı, kendi takımlarının oyuncularını oyun sırasında yönetmektir.

Saha

Beyzbol sahasını oluşturmak için, birbiriyle dik açı yapan iki çizgi çizilir. Bunlara "faul çizgileri" denir ve uzunlukları, 98 metredir. Bunaların kesiştikleri noktaya "home base" yerleştirilir. Home basein konduğu noktadan itibaren sağdaki faul çizgisi üzerinden ölçülerek, yaklaşık 27,43 metre uzaklığa "birinci kale" yerleştirilir. Aynı şekilde soldaki faul çizgisi üzerinde de 27,43 metre ölçülerek, bu noktaya da üçüncü kale yerleştirilir. Daha sonra, birinci kalenin yerleştirildiği noktadan, soldaki faul çizgisine bir paralel çizilir. Aynı şekilde, üçüncü kalenin yerleştirildiği noktadan,

sağdaki faul çizgisine bir paralel çizilir ve bu çizglerin kesiştiği yere de ikinci kale yerleştirilir. Bu oluşturulan karenin tam ortasına da atıcı tepesi yapılır ve bunun üzerine atıcı plakası yerleştirilir.Ayrıca, home basein sağına ve soluna vurucu kutuları, arkasınada tutucu kutusu çizilir. İki faul çizgisi arasında kalan "geçerli bölge" olarak adlandırılır. Bunların dışında kalan alana ise, "faul bölgesi" adı verilir. Kalelerin arasında kalan alan "içsaha" olarak adlandırılır. Geçerli bölgelerin içerisinde, ancak kalelerin dışında kalan alan da "dışsaha" olarak adlandırılır.

OYUNUN AMACI

Oyun hakemin oyna komutuyla başlar.Maçın başladığı andan itibaren hücum takımının asıl amacı, vurucularının topa vurarak sayı yapmaları, savunma takımının asıl amacı da rakip oyuncuları oyun dışı bırakarakhem sayı yapmalarını engellemek, hem de devreyi bitirmektir.

Devrenin bitirilmesi: Eğer avunma takımı, rakip takımdan üç oyuncuyu out yapabilirse, takımlar yer değiştiriler. Buna "yarım devre" denir. Bu durumda savunma takımı hücum olur hücum takımıda savunma olur. Aynı şekilde savunma ouyncuları hücum takımının üç oyuncusunu out etmeye çalışır. Beyzbol 9 devreden oluşur.

Savunma takımının, rakip oyuncuları out yapması:Savunma takımı, rakip oyuncuları şu şekillerde out yapar;
(a)Strikeout: Atıcı, hızlı ya da falsolu toplar atarak, vurucunun topa vurmasını engellemeye çalışır. Ancak bunu yaparken, topu istedği yere atamaz. Top mutlaka "vuruş bölgesi" olarak adlandırılan alanın içinden geçmelidir. Bu alan, vurucunun vurucu kutusunda aldığı vuruş pozisyonuna göre belirlenir.
BİZE ULAŞIN