Doping ilaçlar nedir?

Doping kullanımı 1920li yılların başında sporcular tarafından kullanılmaya başladı. Bugün bütün dünyada dopingin önüne geçebilmek için yoğun çalışmalar yapılıyor. 1920 lerden bu yana hangi doping ilaçları, hangi yıllarda sporcular tarafından kullanıldı. Kullanım yaygınlığı ne durumda. Hangi branşlarda hangi ilaçlar tercih ediliyor.

Doping ilaçlar nedir?

Amfetaminler: 1920li yıllarda keşfedildi. Sporda ilk kez 1940lı yıllarda kullanılmaya başladı. 195-60 yılları arasında kullanımı yaygınlaştı. Bisiklet ve futbol branşlarında çok yaygın olarak kullanıldı. Günümüzde az kullanılıyor. Yakalanması kolay, alternatifleri olan bir doping ilacı.

Efedrinler: 1940'larda keşfedildi. Sporda ilk kez 1970'li yıllarda kullanılmaya başladı. 1970 yılından günümüze kadar kullanımı yaygınlaştı. Olimpik ve Takım Sporlarında yaygın olarak kullanılıyor. Günümüzde en yaygın biçimde kullanılan doping ilacıdır.

Kafein: 19 yy. öncesinde keşfedildi. Sporda ilk kez 19 yy. başlarında kullanılmaya başladı. 19.yy'da yaygın olarak kullanılırken, son zamanlarda azalma eğilimi gösterdi. Daha çok Efedrinle birlikte kullanılıyor. Olimpik ve takım sporlarında yaygın. Günümüzde diğer ilaçlarla birlikte kullanımı çok daha yaygın. .

Kokain: 17. yy öncesinde keşfedildi. Sporda ilk kez 19 yy. sonlarında kullanılmaya başladı. 1960'lı yıllardan günümüze dek kullanım alanı çok yaygınlaştı. Futbol branşında kulanımı çok yaygın. Günümüzdeki kullanımı çok yaygın değildir.

Anabolik Steroidler ve Anabolik Maddeler: 1930'lu yıllarda keşfedildi. 1950'lerde sporda ilk kez kullanılmaya başladı. 1960-1980 yılları arasında kullanımı çok yaygınlaştı. Olimpik ve takım sporlarında kullanılan bir doping ilacıdır. Günümüzdeki kullanımı oldukça yaygındır.

Diüretikler: Sentetik Diüretikler 1960'larda keşfedildi. Sporda ilk kez 1970'lerde kullanılmaya başladı. 1970'lerde kullanımı çok yaygınlaştı. Genel olarak ağırlık sıralaması olan dallarda çok yaygın olarak kullanıldı. İlaç atılımı içinde yaygınlaştı.

BİZE ULAŞIN