Etiket nedir?

Giysilerde kullanılan etiketler giysinin kimlik kartı gibidir.hazır giyim eşyasında ilk bakılan kısımlardan biride giysinin etiketidir. Etiketler genellikle ürünün sigortası olarak anlaşılmalıdır. Başka bir deyişle hem üreticiyi hem tüketiciyi korumaktadır.

Etiket nedir?

ETİKETLERDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER


Üzerindeki yazılar, işaretler anlaşılmalıdır
İşaretler gerçeğe uygun olmalıdır
Boya akıtmamalı ve solmamalıdır
Yapım malzemesi itibariyle alerji yapmamalıdırETİKET ÇEŞİTLERİ


Yapılarına Göre Etiket Çeşitleri


A-Dokuma Etiketler


Çözgü iplikleri çözülüp leventlere sarılarak makinaya yerleştirilirler. Etiket deseni milimetrik kağıda çıkarılır. Bu desen kartonlara delinir ve kartonlar birleştirilerek makinaya takılır. Üretim sipariş bitinceye kadar devam eder. Atkı ipleride konik bobinlere saeılmış bir halde makinanın yan tarafında bulunur. Çözgü değişmeksizin ve dokuma etiket henüz makinedeyken yeni bir desene girilir. Eski etiket son sarım silindirini geçince eski ve yeni etiket zincirleri kesilerek ayrılır ve öndeki etiket zinciri makinadan çekilir.PES , saten, atkı saten, arma veya logo diye çeşitleri vardır.
PES, mattır ve arka yüzünde iplik atlamaları vardır.
Saten, parlak ve arka yüzünde iplik atlamaları vardır.
Atkı saten, parlak ve arka yüzünde iplik atlamaları yoktur, ön yüzündeki yazı arka yüzünden de görülebilir.
Hepsi şeritler halinde dokunur ancak arma ve logo da keskin sıcak kalıplarla üretilit. Arma ve logo dışındakilerde eni, boyu ve isteniyorsa katlama payı belirtilmelidir.
Dokuma etiketlerin altı yapışkan bant olanlarıda mevcuttur.

Saten etiket örnekleri

B-Baskılı Bez Etiket
Poliamid, polyester ve asetattan dokunmuş kumaşlar kullanılır. Orjinal model istenilen şekilde siyah beyaz olarak hazırlanıp kalıpta kullanılır. Kalıplar baskı tekniğine göre çinko, lastik, prinç ve serigrafi kalıpları olabilir. Kalıplar alete yerleştirilir ve baskı yapılır. Bez baskı etiketi baskısından sonra fiksaj işlemi vardır; Amaç kumaş üzerine aktarılan boyayı kumaş üzerinde sabitleştirmek, daha sonra akıp gitmesini önlemektir. Bunlara rağmen etiket yıkadıkça zamanla solmakta ve hatta tüm özelliğini kaybetmektedir. Fikse işlemi 1–1,5 saat süre ile vakumlu fırınlarda yada yazın iki gün açık havada bekletilerek yapılır. Bakım talimatı , hammadde ve beden bilgileri baskı yapılarak belirtilebilir.
Birde denim ve gabardin kumaşlarda kullanılan 'deri, suni deri' etiketler vardır. Ayrıca jakron diye adlandırılan dokusuz yüzey baskı etiketlerde mevcuttur.

jakron etiket baskılı bez etiket


C-Kendi Yapışan Etiketler
Konfeksiyon sanayinde çok kullanılan bir diğer etiket çeşidide kendi yapışan etiketlerdir. İkiye ayrılır:
Baskılı kendi yapışan etiketler: Kağıt ve PVC esaslı plastik üzerine baskı yapılır. Çeşitli baskı etiketleri mevcuttur.

BİZE ULAŞIN