Risale-i Nur Hindistan Üniversitelerinde

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Hindistan’ın çeşitli üniversitelerinin katılımı ile Calicut, Mumbai, Guwahati, Lucknow ve Yeni Delhi’de bir dizi konferanslar düzenlendi. Yapılan konferanslarda Bediüzzaman'ın düşüncelerine yer verildi.

Risale-i Nur Hindistan Üniversitelerinde

Mumbai Üniversitesi öğrencileri tarafından organize edilen toplantıda Risale-i Nur üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. Türkiye'den katılan akademisyenlerin ve çok sayıda Hindistanlı öğrencinin katıldığı söyleşide öğrenciler soruları dikkatle dinledi.

BEDİÜZZAMAN'IN DÜŞÜNCELERİ GÜNÜMÜZ İÇİN HER ZAMANDAKİNDEN DAHA ÖNEMLİ

Calicut Üniversitesi, Uluslararası Hindistan Risale-i Nur Çalışmaları Genç Akademisyenler Konferansı

Hindistan'ın Kerala Eyaleti'nde bulunan Calicut Üniversitesi'nin organize ettiği Hindistan Genç Akademisyenler Toplantısı'nın açılışına, Kerala Eyaleti Eğitim Eski Bakanı, çeşitli üniversitelerin rektörleri, milletvekilleri, bölüm başkanları, medya mesupları, birçok akademisyen ve öğrenci katıldı. Milli Eğitim Eski Bakanı, P .K. Abdul Rab konuşmasında bugün bütün toplumların karşılaştığı birçok probleme Risale-I Nur'da ve Said Nursi'nin metodunda çözümler bulunduğunu ifade etti. Said Nursi'nin ömrü boyunca cehalet ile mücadele ettiğini dile getiren P .K. Abdul Rab, "Bir Milli Eğitim Eski Bakanı olarak Said Nursi'nin Medresetüzzehra Projesinin önemini bugün tekrar anlıyorum. İnşaallah bu konferans bu henüz tamamlanmamış projenin inşaasına katkıda bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Konferansa Hindistan'dan ve çevre ülkelerden özellikle Risale-i Nurlar ve Türkiye üzerine yüksek lisans / doktora yapan öğrenciler bir araya gelip uzman akademisyen hocalarla buluştular ve yazmış oldukları makaleler ile birlikte tezlerinin içeriklerini sundular. Türkiye'den katılan Prof. Alparslan Açıkgenç ve Doç. Dr. Ahmet Yıldız birer saatlik bir sunum yaptılar. Aynı zamanda yaklaşık 30 öğrencinin sunum yaptığı akademik oturumlarda öğrencilerin çalışmalarına yol göstererek tebliğlerini ilettiler

Lucknow, Nadvatul Ulama, Risale-i Nur Eğitimi

Onbinlerce öğrencisi olan ve Hindistan'ın en büyük medreselerinden birisi olarak tanınan Hindistan'ın Uttar Pradesh Eyaletinde bulunan Darul-uloom Nadwatul Ulama'da dört günlük bir Risale-i Nur eğitim programı düzenlendi. Eğitim dahilinde,bu medresede, Risale-i Nur'un ders kitabı olması veya müfredata girmesi için özel toplantılar yapıldı.Nursi üzerine özel çalışma yapan birçok öğrenci ve akademisyen ile Risale-i Nur Külliyatını Arapçaya tercüme eden İhsan Kasım Salihi ve Türkiye'den akademisyenler katıldı.

Assam, Gauhati Üniversitesi, Uluslararası Müsbet Hareket Sempozyumu

Hindistan'ın Kuzeydoğusunda bulunan Assam eyaletine bağlı Gauhati şehrindeki ve o eyaletin en büyük devlet üniversitesi olan Gauhati Üniversitesinde iki gün boyunca devam eden ve İngilizce/Arapça dillerinde 50 kadar tebliğin sunulduğu "Müsbet Hareket" konulu uluslararası bir konferans düzenlendi. Konferansa, Hindistan, Keşmir, Bangladeş, Irak ve Türkiye'den araştırmacı, akademisyen ve öğrenciler tebliğle katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar'ın mesaj gönderdiği toplantıya İstanbul İlim ve Kültür Vakfı İcra Kurulu Başkanı ve Isparta Milletvekili Said Yüce de bir konuşma yaptı. Said Yüce, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

BEDİÜZZAMAN IRKÇILIĞI REDDETMİŞTİR

"İslam dünyasının bugün içinde yaşadığı iki problemi daha dile getirmek istiyorum. Bunlar ırkçı unsurlar içeren etnik milliyetçilik ve mezhepler arasında gerçekleşen çatışmalar ve savaşlar. Bediüzzaman bir hekim gibi bu hastalıklarımızı da teşhis etmiş ve Kur'an Eczahanesinden bizlere ilaçlar sunmuştur.

Bediüzzaman ırkçı anlamda, toplumsal hayatı perişan eden etnik milliyetçiliği reddetmiştir. Onun "menfi milliyet", olarak adlandırdığı bu türlü bir milliyetçilik, kendi milletinin diğer milletlerden "üstün" olduğunu iddia etmekten kaynaklanan olumsuz ve zararlı milliyetçiliktir. Bizim milliyetimiz İslamiyettir. Bu milliyet hepimizi bir arada tutan bir milyardan fazla mensubu olan bir milliyettir.

BİZE ULAŞIN