Döviz zammı yok

Döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak özel okul ücretlerinde yüzde 30’lara varan zam iddialarının asılsız olduğu belirlendi. Okullar ilgili yönetmelik gereği yüzde 16.5’ten fazla zam yapamayacak

Döviz zammı yok
Türkiye genelindeki özel okullar ilgili yönetmelik gereği fiyatlarına belli bir orandan fazla zam yapamayacak. Ücretlerle ilgili her türlü düzenleme kanuna tabi olduğu için okullar fiyatlarında keyfi artışlar uygulayamıyor. Özel Okullar Derneği Eşbaşkanı Cem Gülan döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak okullarda yüzde 30'lara varan zam iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Gülan "Kanun ve yönetmelik gücü ile ara sınıflarda öğretim gören öğrencilerin velilerinin sürprizle karşılaşmasını engellemek için ara sınıflara artış oranı tavanı getirilmiştir. Özel okullar ara sınıflar için yıllık ücretlerini (Y.İ, ÜFE+TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 oranında artış yaparak belirleyebilecek" dedi. Bu formüle göre özel okullar bu yılki ücretlerine en fazla yüzde 16.5 oranında zam yapabilecek.

İLK SINIFLAR MUAF
Ücretlerin ve zam oranlarının Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin 53'üncü maddesinde düzenlediğini anlatan Gülan bu sınırın yalnızca ara sınıflarda geçerli olduğunu ilkokul 1, ortaokul 5 ve lise 9'uncu sınıf için geçerli olmadığını hatırlattı. "Bunun gerekçesi de bu sınıfların okulların başlangıç sınıfı olmasıdır" diyen Gülan "Yani okula yeni başlayacak veli tabloyu baştan açıkça görecek kendisine uygunsa bu okula başlayacak ya da ekonomik gücüne uygun başka okul arayacaktır" diye konuştu.

İNDİRİME SÖZLEŞME GARANTİSİ
Veliyle okul yönetimi arasında imzalanacak sözleşmeyle kayıt sırasında yapılan indirimler de garantiye alınmış oldu. Cem Gülan "Ara sınıflarda okuyan ve kendisine herhangi bir gerekçe ile indirim yapılan öğrencinin ücreti ancak bu indirim sonucu sözleşmeye yazılan ücrete artış yapılarak belirlenebilir. Örneğin okul 20 bin TL ve artış yüzde 10 ise okul bir sonraki yıl 22 bin TL olur. Ancak eğer bir öğrenciye herhangi bir nedenle indirim yapılmış ve örneğin 10 bin TL'den sözleşme imzalanmışsa bu öğrenciye bir sonraki yıl en fazla 11 bin TL ücret uygulanabilir" dedi. Gülan "Bu konunun tek istisnası indirim uygulama gerekçesinin ortadan kalkmasıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN