İngilizce belirleyici olacak

TEOG sistemi kapsamında 1.2 milyona yakın öğrencinin girdiği ortak sınavlar dün tamamlandı. Dikkat ve yorum gücünün sorgulandığı İngilizce sınavı bu yıl belirleyici olacak. Sonuçlar haziranda

İngilizce belirleyici olacak
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan ortak sınavlar dün tamamlandı. 1 milyon 185 bin 328 8'inci sınıf öğrencisi önceki gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi, dün yapılan ikinci oturumda ise fen bilimleri, yabancı dil ile inkılap tarihi ve Atatürkçülük sınavlarında ter döktü. Mazeret sınavları 20 Mayıs Cumartesi ve 21 Mayıs Pazar günleri yapılacak. Sınav sonuçları Haziran 2017'de e-okul sistemi üzerinden açıklanacak.

DİKKATLİ OLANLAR KAZANDI
Dünkü sınavları değerlendiren uzmanlar soruların Milli Eğitim Bakanlığı'nca belirlenen kazanımlara uygun, düzenli çalışmanın yanı sıra kitap okuyan, gündemi takip eden öğrencilerin kolayca yapabileceği nitelikte olduğunu belirttiler. Kelime bilgisinin yanı sıra çıkarım yapma gücünün de sorgulandığı İngilizce sınavının bu yıl belirleyici olacağı ifade ediliyor. Bilfen Ortaokulları ilgili bölüm başkanları dünkü sınavları şöyle değerlendirdi.
İNGİLİZCE: Parçaya dayalı okuma anlama ve diyalog sorularının çeldiricileri yüksek, ayırt edici nitelikte olduğu görüldü. "Jill ve Adam" arasındaki diyaloğu içeren sorunun çeldiricisi yüksek olduğu için ayırt edici olacak.
FEN BİLİMLERİ: Sorularda verilen bilgi ve şekilleri doğru kullanıp yorumlayabilen öğrenciler sınavı başarı ile tamamladı. Sorularda günlük hayattan örnekler verilmesi fen bilimleri dersinin yaşamla ne kadar iç içe olduğunu gösterdi.
İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK: Sorular MEB'in kazanımlarına uygun hazırlanmış. En çok soru 5'inci ünite "Atatürkçülük"ten geldi. Sorular, kavram bilgisi ve yorum yeteneği güçlü öğrenciler tarafından rahatlıkla yapılabilecek düzeydeydi.

İLK SINAVLAR ELEYECEK
Oğuzkaan Okulları Eğitim Koordinatörü Hatice Yılmaz ikinci dönem ortak sınavların oldukça kolay olduğunu belirterek bu durumda Kasım 2016'da yapılan ilk dönem sınavların daha belirleyici olacağını belirtti. Yılmaz "İkinci dönem ortak sınavlar bilenle bilmeyeni, çalışanla çalışmayanı ayırmaktan oldukça uzak sınav olarak gerçekleşti. Bilindiği gibi ilk dönem sınavlarında 900' e yakın tam yapan öğrenci vardı. Bu durumda birinci TEOG daha önemli hale geldi" değerlendirmesinde bulundu.

MEB'DEN 5 GÜN UYARISI YAPILDI
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı yazılı açıklamada mazaret sınavına girecek öğrenciler için önemli bir hatırlatma yaptı. Yapılan açıklamada "Okul müdürlüklerinin mazeret sınavına girecek öğrencilerin bilgilerini en geç 5 iş günü içerisinde e-okul sistemine işlemeleri gerekmektedir" denildi. Mazeretlerini belgelendirenler mayıs ayında il merkezlerinde yapılacak sınavlara alınacak.
BİZE ULAŞIN