Temel liseler Anadolu liselerini solladı

Dershaneden dönüşen temel liselerde yüzde 51 oranında üniversiteye yerleşme sağlandı. Anadolu liselerinde bu oran yüzde 49’larda kaldı

Temel liseler Anadolu liselerini solladı
Hükümetin 3 yıl önce aldığı karar çerçevesinde dershaneden dönüşmeye başlayan kurumlar eğitim sistemine yeni bir kategori kazandırdı. Temel lise olarak faaliyet göstermeye başlayan bu kurumlar ilk performansını geçen yılki üniversiteye giriş sınavlarında gösterdi. Yerleştirme oranlarında neredeyse fen liselerini yakalamak üzere olan temel liseler bu anlamda Anadolu liselerini ise solladı. Geçen yıl temel liselerde yüzde 51 oranında yerleştirme başarısı yakalandı. Bu her 2 öğrenciden birinin üniversiteye yerleştiği anlamına geliyor. Yerleştirme başarısı fen liselerinde ortalama yüzde 64'tü. Anadolu liselerinde bu oran geçen yıl yüzde 49'du.4 yıllık lise eğitimin yanı sıra dershane geleneğiyle de eğitim veren temel liseler öğrenci ve veliler için 3'üncü bir seçenek oldu.

GEÇEN YIL ORTALAMANIN ÜZERİNE ÇIKTILAR
Geçen yılki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) temel liseli adaylar Türkçe testinde Türkiye ortalaması olan 19.309'dan yüzde 31 daha yüksek bir başarı yakaladı. Matematikte tüm Türkiye'deki adaylar 40 soruda 7,935 net ortalamasını yakalarken temel liseli adaylar bu testte yüzde 68 daha fazla yaptı.

BAKANLIK TEŞVİK DE VERİYOR
Temel liselerin ücretleri 6 bin TL'den başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu liselerde okuyan öğrencilere de 3 bin TL'den fazla eğitim teşviki veriyor. Dershanelerden dönüşen temel liselerin birinci önceliği öğrencileri üniversiteye hazırlamak. Hedef öğrencinin kariyerini doğru ve etkin biçimde öğrenci ile birlikte planlayabilmek. Üniversite hazırlık çalışması bu sistem sayesinde 4 yıla yayılıyor.
BİZE ULAŞIN