LYS sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - ÖSYM sonuç sistemi ile LYS sınav sonuçları sorgula

Haziran ayında gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) yüzbinlerce aday katılım sağladı LYS soru ve cevaplarının yayınlanmasının ardından doğru ve yanlışlarını kontrol eden adaylar şimdi ise ''LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusunun yanıtını merak ediyor. ÖSYM, heyecanla beklenen LYS sınav sonuçları açıklanma tarihini duyurdu. 2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

LYS sonuçları 2017 ne zaman açıklanacak? - ÖSYM sonuç sistemi ile LYS sınav sonuçları sorgula

LYS soru ve cevaplarının açıklanmasının ardından yüzbinlerce aday doğru ve yanlışlarını kontrol etme imkanı buldu. Şimdi ise gözler ÖSYM tarafından açıklanacak 2017 LYS sonuçlarında. ''LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?'' en çok cevabı merak edilen soruların başında geliyor. ÖSYM, heyecanla beklenen tarihi ise resmi internet sitesinden açıkladı. 2017 LYS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte bu önemli sınava dair tüm detaylar...

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Haziran ayında gerçekleşen LYS maratonunun ardından dün heyecanla beklenen sınav soru ve cevapları erişime açıldı. Adaylar sınav sorularını ve cevaplarını kontrol etme şansı yakaladı. ÖSYM'nin yaptığı duyuruya göre LYS sonuçları ise 11 Temmuz tarihinde resmen açıklanacak.

LYS SONUÇLARI 2017 SORGULA
LYS SONUÇLARI NASIL DUYURULACAK?

Adaylar LYS sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Adaylara sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı

YGS puanları ve başarı sıraları

LYS puanları ve başarı sıraları

Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

Sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanacaktır.

LYS'de 180 ve üzeri puan alanlar, LYS puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını ve ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir (Bkz. Tablo 1F ve Şekil 5). LYS'de 180 ve üzeri puanı olmayan adayların, sadece ön lisans programları ve YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları bulunacaktır. Bu adayların LYS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur.

LYS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

* LYS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanacaktır. Testlerin standart puanlarının hesaplanmasında şu yol izlenecektir:

Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenecektir. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır.

* Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacaktır.

* Son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır.

* Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

* Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

* Hesaplanan standart puanlar ve kılavuzda yer alan Tablo 1E'deki ağırlıklar kullanılarak adayların ağırlıklı LYS puanları (ALYS) hesaplanacaktır. ALYS puanlarının hesaplanabilmesi için hangi testlerden en az kaç ham puan alınması gerektiği Tablo 1D'de gösterilmiştir. Yalnızca bu tablodaki koşulları sağlayan adaylar için ALYS puanları hesaplanacaktır.

* ALYS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek LYS puanları oluşturulacaktır. ALYS puanları LYS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden soru sayısının % 20'si oranında ham puan alan adayların 180 LYS puanı almaları sağlanacaktır.

BİZE ULAŞIN