Amerika ve Kanada’da İngilizce şart

Amerika ve Kanada’da İngilizce şart

ABD, Kanada ve İngiltere’de eğitim almak isteyenlerin bir Amerikalı kadar İngilizce konuşması gerekiyor. Kabul sürecinin en hızlı işlediği ülke ise Almanya

  • Eğitim
  • Pazartesi 18.07.2017
Yurtdışında üniversite okumanın prosedürü her ülkede farklı işliyor. Kabul koşulları ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Tek ortak özellik ise öğrencinin çok iyi seviyede İngilizce konuşup anlıyor olması. İşte ülke ülke üniversite kabul koşulları:

ABD: Üniversiteler öğrenime ağustos sonu ya da eylülün ilk yarısında başlarlar. Çoğu üniversitede devam zorunluluğu var. Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür. Ayrıca öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması ister. Ayrıca öğrencinin eğitmenleri tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgeler istenir. Son olarak, öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır.

İNGİLTERE: İngiltere ve Türkiye'de uygulanmakta olan lise eğitim sistemi farklı olduğundan Türkiye'de lise bitirmiş olan öğrencilerin İngiltere'de üniversite kabul koşulları farklıdır. Türkiye'de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz lise sistemine göre yeterli görülmediği için, bir başka deyişle A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden, doğrudan İngiltere'de üniversiteye başlayamazlar. Türkiye'de lise mezunu olup, İngiltere'de üniversite okumak isteyen bir öğrenci, hem iyi derecede İngilizce bilmek zorundadır hem de buna ek olarak A level düzeyine gelebilmesi için 1 yıl süre ile FOUNDATION (hazırlık) eğitimi almalıdır.

ALMANYA: Almanya'da üniversite eğitimine kabul edilmeniz için gereken temel şart oldukça basittir. Üniversite sınavında Türkiye'de YÖK'e bağlı üniversitelerin birinden 4 yıllık bölüme okumaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra kazandığınız bu bölümü Almanya'daki üniversitelerde okuyabilirsiniz. Almanca bilmiyorsanız 1 yıl hazırlık eğitimi alarak daha sonra okulunuza devam edebilirsiniz. Almanya'da üniversitelerin çoğu ücretsiz. Almanya üniversitelerine başvuru ve kabul işlemleri birçok ülkeye göre daha kolay ve kısa sürüyor. Almanya'da eğitime başvurduğunuz dönemde ya da bir sonraki dönemde başlayabiliyorsunuz.

FRANSA: Fransa'da üniversite eğitimine başlamak için yabancı öğrenciler yerli öğrencilerden farklı değerlendirilmez. Bir Fransız lisesinden mezun değilseniz Fransızca bilginizi gösterir DALF veya TFCDAP sınavlarından yeterli puanı almış olmanız gerekir. Fransız liselerinden mezun olanlar için bu şart aranmaz. Fransa'da üniversite adaylarının öğrenim görmek istedikleri bölüme öncelikle kendi ülkesinde yerleşme hakkını elde etmiş olması şartını aramaktadır. Bunun için adaylar ÖSS'ye girip tercih yaparak istedikleri bölüme yerleşme hakkını elde etmeliler.

ENES ARİFOĞLU/SABAH
BİZE ULAŞIN