Yöneticilik kapılarını açan program: MBA

Özel sektörde yönetici olmak isteyen üniversite mezunları için en gözde alan MBA. Ancak işletme ve yönetim odaklı MBA programları çok talep gördüğü için diğer alanlara göre daha maliyetli

Yöneticilik kapılarını açan program: MBA

İşletme yönetimi yüksek lisansının İngilizce kısaltması MBA şeklinde tanımlanan programlar lisansüstü eğitimin en gözde alanları arasında yer alıyor. MBA kurumların her düzeyinde görev yapan profesyonellerle, yöneticilik vasfı kazanmak isteyen üniversite mezunlarının katılabileceği en etkin programların başında geliyor. MBA sadece işletme mezunlarına değil, üniversitelerin farklı alanlarında lisans eğitimini tamamlamış gençlere de yönetici niteliği kazanmayı amaçlayan, işletme ve yönetim odaklı bir yüksek lisans programı. MBA diğer yüksek lisans programlarında olduğu gibi tezli ya da tezsiz olarak, devlet ya da vakıf üniversitesinde yapılabiliyor. MBA'ya olan talep diğer yüksek lisans programlarına göre daha yoğun olduğu için ücreti daha maliyetli. Özellikle tezli olanlara kabul süreci de diğer programlara göre daha zor.

HERKES BAŞVURABİLİR
4 yıllık lisans mezunu olan herkes MBA programı için başvuruda bulunabilir. Mezun olunan bölümün işletme olması şartı aranmıyor. Lisans eğitimini tamamlayan her mezun MBA yapabilir. Tezli MBA programlarında eğitim süresi 4 yarıyıl iken tezsiz programlarda bu süre 3 yarıyıla iniyor. MBA eğitim ücretleri vakıf üniversitelerinde 6 bin TL'den başlayıp 50 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Devlet üniversitelerinde ise tezsiz MBA programlarının ücretleri tezlilerden daha yüksek. Tezli programlarda sadece YÖK'ün belirlediği eğitim harcı ödeniyor.

EMBA İÇİN 5 YIL ŞARTI
MBA'nın kategorilerinden biri de yönetici MBA'i anlamına gelen Executive MBA (EMBA). Bu programın temel farkı eğitim alacak kişide ortalama 5 yıl iş deneyimi araması. Ayrıca EMBA programları diğer MBA programlarına göre daha yüksek bir ücret gerektiriyor. Program 3 yarıyıl sürüyor.

3 ENSTİTÜDE 93 PROGRAM
İstanbul Aydın Üniversitesi, bünyesinde bulunan üç ayrı enstitüde verdiği 76 yüksek lisans, 16 doktora ve 1 sanatta yeterlik programı ile öğrencilerini hem akademik hayata, hem de profesyonel iş yaşamına hazırlamayı hedefliyor. Uygulamalı eğitim modelini benimseyen üniversite, bu prensibini lisansüstü eğitimde de sürdürüyor. Toplam 93 yüksek lisans programı "Bilgiyi inovatif yaklaşımla ürüne dönüştürerek ülke ekonomisine katma değer sağlama" misyonu çerçevesinde yürütülüyor. Erasmus Plus ve Mevlana gibi değişim programlarının yanında, toplam sayısı 500'e varan uluslararası üniversitelerle ortaklaşa geliştirilen programlarla lisansüstü öğrencilerinin eğitimlerine yurt dışı tecrübeleri katmak amaçlanıyor.

BİZE ULAŞIN