YKS başvurusu nasıl yapılır? 2018 YKS başvuru ücreti ne kadar?

YKS başvurusu nasıl yapılır? sorusu öğrencilerin ve velilerinin yanıt aradığı soruların başında geliyor. Milyonlarca öğrenci üniversiteye girişte yeni sistem olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına giriş için başvuru şartlarını araştırıyordu. ÖSYM'den gelen açıklamayla birlikte YKS sınavı başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtı da belli oldu.

YKS başvurusu nasıl yapılır? 2018 YKS başvuru ücreti ne kadar?

YKS başvurusu nasıl yapılır? YKS başvuru son gün ne zaman? 1 Mart 2018 günü başlayan YKS başvuru süreci, 21 Mart 2018'de 23:59'da sona erecek. Öğrenciler sınavına gireceği her oturum için 50 TL ücret ödeyecek. Bu arada Yükseköğretim Kurumları Sınavı 23-24 Haziran'da Cumartesi ve Pazar günlerinde ÖSYM denetiminde yapılacak.

YKS HARÇLARI NEREYE ÖDENECEK?

Akbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Finansbank'ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç); Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı; Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler; Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi (https://odeme.osym.gov.tr/)

YKS BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Sınava başvurmak isteyen adaylar kılavuza ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecekler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar; başvurularını kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri'nden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinden yapacaklar. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı yani son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla https://ais.osym.gov.tr yapabilecekler. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve/veya eğitim bilgisi bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri'nden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklar. Sınava başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacak. Adaylar, kılavuzun dikkatle okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklar. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacak

Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklar. Sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacak ve sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek. Başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecek.

BİZE ULAŞIN