Çin ve Kanada'dan ekonomik canlılık için öldüren teşvik!

Çin yerel hükümet görevlilerinden sigara tüketimini artırmalarını Kanada ise halktan haftada iki kez domuz eti yemelerini istedi..

Salı 05.05.2009
ABONE OL
Küresel mali krizin etkilediği ekonomiyi canlandırmak için art arda paketler açıklayan hükümetler farklı teşvikler uygulamaya başladı. Çin'in Hubei eyaleti, yerel hükümet görevlilerine sigara tüketimini artırmaları talimatı verdi. İngiliz Daily Telegraph gazetesindeki habere göre, yayımlanan tebliğde yılda 230 bin paket sigara tüketilmesi isteniyor. "Hedefleri yakalamakta başarısız" olan veya komşu eyaletlerde üretilen rakip markaları içen yetkililerin cezalandırılacağı da bildiriliyor. Tebliğde, yerel okullara öğretmenler için sigara kotası konulması talimatı verildi. Tebliğin, sigaradan elde edilecek vergi gelirinin artırılmasını ve yerel sigara üreticilerini, ülkenin sayıları 100'ü bulan diğer sigara üreticilerinin rekabetine karşı korumayı amaçladığı belirtildi.

KÜL TABLALARI DENETLENİYOR
Hubei eyaleti denetimi de sıkı tutuyor. Yerel bir gazeteye konuşan bir köyün ortaokul öğretmeni, yetkililerin aniden okula gelerek, öğretmenler odasındaki kül tablalarıyla çöp tenekelerini denetlediklerini ve sigara pazarlamasını güçlendirme ekibinin, çöplerde 3 adet "uygun olmayan" izmarit tespit ettiğini anlattı. Sigarayı içen öğretmenin, memurlara yönelik sigara kullanma kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle uyarıldığını söyledi.