İştah arttı, faiz dip borsa zirve yaptı

Merkez Bankası'nın faiz indirimleri tahvil faizlerini tarihin en düşük seviyesine çekti. Artan risk iştahıyla borsa 7 ayın zirvesine çıktı. Londra'da bankalararası piyasada 3 aylık faiz ilk kez %1'in altına indi

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Küresel krizle birlikte birçok 'ilk' yaşandı. Sanayi üretimi tarihi düşüşler yaşadı, işsizlik yüzde 15'i geçerek rekor kırdı. Merkez Bankası faizleri ilk kez yüzde 10'un altına çekti, enflasyon 60 yıl sonra ilk kez eksi çıktı. Dün bir ilk de sermaye piyasalarında yaşandı. Nisan'da enflasyonun düşük çıkması, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği beklentisi ve Hazine ihalelerine gelen yüksek talep tahvil faizlerini ilk kez yüzde 12'nin altına geriletti. Gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 11.69'a kadar çekildi. Faizlerdeki sert düşüş, borsayı da olumlu etkiledi. İMKB 843 puan birden artarak 33 seviyesinin hemen üzerinde kapandı. Böylece İMKB, 3 Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyesine çıkmış oldu. Piyasalardaki bahar havasını destekleyen bir diğer gelişme dolardaki gevşemeydi. Dolar, bankalararası piyasada 1.5530'a kadar geriledikten sonra, günü 1.56 seviyesinden kapattı.

HACİM REKORA KOŞTU

Borsadaki yükseliş, işlem hacmi ile de desteklendi. Dünkü seanslarda 3.1 milyar TL'lik işlem hacmi oluştu. İMKB'deki işlem hacmi rekoru 17 Ağustos 2007'de 3.4 milyar TL ile kırılmıştı. En yüksek işlem hacmi ise 502 milyon TL ile Garanti Bankası hisselerinde yaşandı. Son günlerde görülen para girişi dün de devam etti. İlk 10 aracı kurum bazında piyasaya net giriş 36 milyon TL oldu. Krizle birlikte görülen 'ilk'ler sadece Türkiye'de yaşanmıyor. Londra Bankalar Arası piyasada kısa vadeli faiz oranları (Libor) tarihi dip yaptı. Bankalararası piyasada 3 aylık Libor faizi ilk kez yüzde 1'in altına geriledi. Borsalardaki yükseliş ise hız keserek devam etti. Yılbaşından bu yana borsaların getirileri ise dikkat çekici hale geldi.

KAZANDIRMAYAN İKİ ENDEKS

Endeksler arasında yılbaşından bu yana kazandırmayan yalnızca iki endeks kaldı: ABD Dow Jones ve İngiltere FTSE 100. Gelişmekte olan ülke borsaları ise performanslar ile göz dolduruyor. Örneğin, Rusya borsası yılbaşından bu yana yüzde 38, Brezilya Borsası yüzde 35, Arjantin Borsası ise 25 değer kazanmış durumda. Arkadan bu borsalara yetişen İMKB'nin getirisi ise yüzde 23'e çıktı.

Hazine, Mayıs borçlanma hedefinin üzerine çıktı
Mayıs'ta iç piyasadan 11 milyar lira borçlanma öngören Hazine, ilk 3 ihalede piyasadan 11.9 milyar lira borçlandı. Hazine'nin 2 Şubat 2011 vadeli gösterge tahvilin yeniden ihracı ihalesinde ortalama bileşik faiz yüzde 11.72 oldu. İhale öncesi, rekabetçi olmayan tekliften piyasaya yapıcı bankaların 28 milyar liralık talebiyle gösterge tahvil tarihi rekorunu yeniledi.

Piyasalar neden coştu?
Dünyada, finansal piyasalarda dip görüldüğüne yönelik inanç güçlendi. Alternatif yatırım araçlarının getirisi düştü.

Fed Başkanı Ben Bernanke dün ekonomide dibe yaklaşıldığını, yılsonundan önce çıkışın başlayacağını söyledi. İyimserlik güçlendi.

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararlarıyla tahvil faizleri tarihi dip yaptı. Faiz ve dövizin cazibesi azaldı borsaya ilgi arttı.

Bankaların yılın ilk çeyreğinde yüksek kâr açıklaması beklenirken, yabancıların banka hisselerinde yoğun alımlar yaptığı dikkat çekti.

IMF anlaşmasına yönelik beklenti, piyasayı hep ayakta tuttu.