Nedim Bey, Darty'nin kriz masası şefi oldu

2001 krizi deneyimlisi Esgin, Darty'nin uluslararası kriz masasının başına getirildi

Çarşamba 06.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 06.05.2009
ABONE OL
Türkyöneticilerin kriz deneyimi, dünyanın en ünlü perakende devlerinin dikkatini çekmeye devam ediyor. İngiliz elektronik perakende devi Kesa'nın bünyesindeki beyaz eşya ve elektronik mağazalar zinciri Darty, krize karşı Avrupa genelinde koordineli bir politika uygulamak için oluşturduğu 'Uluslararası Kriz Masası'nın başına Türkiye'deki ortağı Darty Türkiye İcra Kurulu Başkanı Nedim Esgin'i getirdi. Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Çek Cumhuriyeti'ndeki Darty'lerin başkanlarından oluşan 9 kişilik masa her ay bir kez toplanıyor, kriz sürecine ilişkin görüşler paylaşılıyor ve çözüm yolları aranıyor.
KONTRATLARI DEĞİŞTİRTTİK

Esgin'in, 'Kriz Masası'nın başına getirilişinin en önemli nedeni Arçelik'in başında 2001 krizini yaşamış olması. "Biz o günleri yaşadığımız için önemli bir deneyimimiz var ve bunu da görüyorlar. Onlara bu kriz de bitecek, işimize bakalım diyoruz. En çok örnek alınan ülke biziz ve uygulamalarımızı da örnek alıyorlar" diyen Esgin, Avrupa'da elektronik ve beyaz eşya perakendeciliğindeki daralmanın yüzde 5- 10 olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Biz her toplantıda geleceğe yönelik iyimserliğimizi anlatıyoruz. Bir de onlara her türlü anlaşmanın yeniden müzakere edilebileceğini öğrettik. Sonunda tüm Avrupa'daki Darty şirketlerinin mağaza sahipleriyle pazarlığa oturup kiralarını azalttıklarını gördük."

'Yaz ayları kolay geçmeyecek'
Adam çıkartmak bana göre önlem değil' diyen Esgin, krizde eleman çıkartarak tasarruf sağlanacağına inanmadığını belirtiyor. Esgin'e göre personel masraflarının maliyetteki payı yüzde 10. En yüksek oranlı düşüşün cep telefonunda olduğunu belirten Esgin, ÖTV indiriminin etkisinin geçmekte olduğunu belirtip ekliyor: Yaz ayları kolay geçmeyecek.