MP ihalesinde fiyasko

Milli Piyango'nun şans oyunlarının hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirme ihalesinde katılımcı iki şirket de açık artırmada teklif vermeksizin çekildi. İhale iptal edildi.

Perşembe 07.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 07.05.2009 15:51
ABONE OL
Milli Piyango'nun şans oyunlarının hasılat paylaşımı yöntemiyle özelleştirme ihalesinde katılımcı iki şirket de açık artırmada teklif vermeksizin çekildi. İhale iptal edildi.

Açık artırma başlangıç fiyatı olan 1 milyar 622 milyon doları yüksek bulan şirketler çekilirken, 10 yıl için sabit fiyatlarla bile 2.5 milyar TL hasılatın devrinin yapılacağı ihalede, kriz dönemine rağmen satış ısrarı başarısızlık getirdi.

Milli Piyango İdaresi'ne ait olan, Şans Oyunlarının Lisansı'nın 10 yıl süre ile verilmesi suretiyle bir bütün olarak özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında gerçekleştirildi. İhaleye DAF Araştırma Geliştirme A.Ş. (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)-OPAP S.A. Ortak Girişim Grubu ile Turkcell'in bu ihale için kurduğu Şans Oyunları Yatırım Holding A.Ş. katıldı.

İhalede kapalı zarf içinde bir tur teklif alındı. Bu turun ardından teklifler açıklanmaksızın açık artırma aşamasına geçildi. Açık artırma başlangıç fiyatı 1 milyar 622 milyon dolar, artırım aralığı 3 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık artırmada ilk teklifi sorulan Şans Oyunları Yatırım Holding, önce ara istedi, ardından çekildiğini açıkladı.

DAF Araştırma Geliştirme-OPAP S.A. Ortak Girişim Grubu da teklif vermeksizin çekildiğini bildirdi.

İhale Komisyonu Başkanı İlter, bu sonuçla ihalenin teknik olarak sonuçlandığını açıkladı.

ÖİB AÇIKLAMASI

Yeterli teklif gelmemesi üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Milli Piyango şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesinin, İhale Komisyonu tarafından iptal edildiğini bildirdi.

Özelleştirme İdaresi Toplantı salonunda bugün gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesinin ardından ÖİB tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, şöyle denildi:
''Milli Piyango şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri bugün saat 14.00'de idarenin ihale salonunda yapılmıştır.
İhale komisyonu başkanının açıklamış olduğu başlangıç fiyatı üzerine katılımcılar daha önce kapalı zarfla vermiş oldukları tekliflerin geçerli olduklarını ifade ederek, artırım yapmamışlardır. Bunun üzerine İhale Komisyonu ihalenin iptaline karar vermiştir.''

SABİT FİYATLA 2.5 MİLYAR TL'LİK İHALE

İhale, 10 yıl süreyle şans oyunları işletme ve yeni oyun oynatma hakkını elde etmeyi kapsıyordu. Böylece Milli Piyango'nun elde ettiği hasılatın, ikramiye ve zorunlu ödemeler dışında kalan yüzde 17'si özel sektör eline verilecekti.

Milli Piyango'nun son açıklanan veri olan 2007 yılı hasılatı yaklaşık 1.5 milyar TL olmuştu. Bunun yüzde 17'si 255 milyon TL'ye karşılık geliyor. 2007 hasılatına dayanarak 10 yıllık devir sürecinde sabit fiyatla dahi 2.5 milyar TL'lik hasılat için şirketler yarıştı. Mevcut durumda dahi yıllık yüzde 10 civarında artış olduğu düşünüldüğünde yarışa esas tutar çok daha yüksek olacaktı.