5 bin kişilik ticaret buluşmasında bin masada bin çevirmen çalışacak

TUSKON tarafından 1-7 Haziran tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü-2009'' konferansı, Birleşmiş Milletler'de bir resepsiyonla tanıtıldı.

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
İstanbul Haziran ayında, 3 bini Türk olmak üzere 5 bin kişilik uluslararası dev bir ticari buluşmaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından 1-7 Haziran'da gerçekleştirilecek "Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü-2009'' konferansı, New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) binasında verilen bir resepsiyonla tanıtıldı. Resepsiyonun ev sahipliğini Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin yaptı. Toplantıya Türk tarafından TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TUSKON'un üst düzey yetkilileri, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi (TABİD) Başkanı Gökhan Özkök ile birlikte diplomatlar katılırken, BM'de temsil edilen ülkelerin daimi temsilcileri ve New York başkonsolosları da resepsiyona büyük ilgi gösterdiler.

TÜM ÜLKELERE DAVET

Büyükelçi İlkin yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada pek çok ülkeyle son derece iyi ekonomik ilişkileri bulunduğunu, ekonomik olarak çok daha fazla sayıda ülkeye erişmek istediğini, bu kapsamda özel sektörün desteğinin son derece önemli olduğunu belirtti. TUSKON'un düzenleyeceği konferansa 150 ülkeden 2 bin civarında uluslararası katılımcının gelmesinin beklendiğini aktaran İlkin, resepsiyona katılan tüm BM temsilcilerinden ve başkonsoloslardan konferansla ilgili bilgileri hükümetlerine ve ticaret bakanlıklarına aktarmalarını istedi ve tüm ülkelerin temsilcilerini konferansa katılmaya davet etti. Resepsiyonda TUSCON'u ve faaliyetlerini tanıtan bir film gösterimi de yapıldı. Ticaret bakanlarının "İstanbul Ticaret Bakanları Zirvesin''de buluşacakları konferansa Türkiye'den de 3 bin işadamının iştirak edeceği kaydedildi.