Haber turu

Cuma 08.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 08.05.2009
ABONE OL
IMF: Yeni ekiple çalışmayı bekliyoruz
Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye'de göreve gelen yeni ekonomi ekibiyle çalışmayı beklediklerini bildirdi. IMF sözcüsü David Hawley, Washington'da IMF merkezinde düzenlediği brifingde, Nisan ayı sonunda IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık bahar toplantıları sırasında o dönemin Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Türk ekibiyle verimli toplantılar yaptıklarını söyledi. Kabine değişikliğine değinen Hawley, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Şimşek ile çalışmayı beklediklerini kaydetti. Hawley, Nazım Ekren ve Kemal Unatıkan'a başarılar diledi.

'Yargıç Bey, lütfen ilk ödemeyi bize yapın'
Chrysler'in iflas koruma davasında danışmanlığını üstlenen Jones Day avukatlık şirketi ortaklarından Corinne Ball'ın mahkemeden ödeme yapılacak alacaklılar listesinde kendilerinin ilk sırada yer almasını talep ettiği ortaya çıktı. Devam eden davada danışmanlık ücreti olarak Chrysler ile saat başına 900 dolara anlaşan şirketin ortakları, diğer kreditörlerden önce ilk ödemenin kendilerine yapılması konusunda dava yargıcına 30 Nisan'da başvuruda bulundu. Seton Hall Üniversitesi İflas Hukuk Profesörü Stephen Lubben, "Daha önce hiç böyle talep görmedim" dedi.

Manipülasyon iması TÜİK'i rahatsız ediyor
TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak, istatistiklerin kalitesi ve güvenirliliği ile ilgili birçok eleştiri aldıklarını belirterek, kuruma yöneltilen bazı eleştirilerin "manipülasyon iması" içerdiğini kaydetti. 18. İstatistik Araştırma Sempozyumu'nda konuşan Toprak, eleştirilerin yerinde ve doğru bilgiye dayalı yapıldığında olumlu neticeler vereceğini vurgulayarak, "Ancak kuruma yöneltilen bazı eleştiriler manipülasyon iması içeriyor. Bu durum kurumu da çalışanlarını çok olumsuz yönde etkiliyor ve yıpratıyor" diye konuştu. Toprak, milli gelir rakamlarını 26 bölge bazında üretmeye başlayabileceklerini kaydetti.