İşadamları ABD'de Başbuğ ve bakanları yanına alıp Türkiye rüzgârı estirecek

Obama'nın ziyaretinin ardından ABD'de 700 kişilik konferans düzenleyen TAİK, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva'yı da Türkiye'de konuk edecek

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK), ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'ye gelmesiyle sıcak bir sürece giren ilişkileri fırsata çevirmeye hazırlanıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'na (DEİK) bağlı olan TAİK, 31 Mayıs-3 Haziran arasında ABD'nin başkenti Washington'a ortak çözüm arayışı için 700 kişinin katılacağı bir konferans düzenleyecek. Konferans ABD-Türkiye: Küresel Değişim Döneminde Ortak Çözüm Arayışı" başlığı ile gerçekleştirilecek. Konferansın katılımcıları arasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile 5 bakan da bulunuyor. Bu arada 2009'u 'Latin Amerika' yılı ilan eden DEİK, 20 Mayıs'ta Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'yı ağırlamaya hazırlanıyor. TAİK Başkanı Haluk Dinçer, ABD Başkanı Bush ile iki ülke arasındaki ilişkilerin zor bir dönemden geçtiğini, ancak Obama ile iki ülke arasında 'altın bir dönem'in başladığını savundu. Dinçer, "Ermenistan ve Türkiye'nin Doğu ve Batı ekseninde bir enerji koridoru olmasına ABD'nin destek vermesi son derece önemli" dedi.

ABD'LİLERLE IRAK'TA İŞ YAPIN

Türkiye'nin 2.2 trilyon dolar ithalatı bulunan ABD'ye ihracatının 4 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Dinçer, Türk işadamlarına, direkt ihracatın dışında ABD'li partnerleri ile özellikle Irak'ta işbirliği yapmaları çağrısında bulundu. Dinçer, "Irak'ta ciddi bir potansiyel var. Bu ülke dünyanın en önemli petrol rezervlerine sahip ülkesi. 5 trilyon dolarlık petrol rezervi ve bir o kadar da tahmin edilen doğalgazı var. Bu ülkenin, 150 milyar dolarlık altyapı ihtiyacında ABD'lilerle işbirliği için ciddi alan" dedi. Obama'nın gelişiyle, ABD'ye kotasız, vergisi ihracat yolunu açan "Nitelikli Serbest Bölgeler" konusunun alevlendiğini de anımsatan Dinçer, bu ülkeden 30 milyon turisti başta sağlık turizmi olmak üzere ülkeye çekebileceğini belirtti. Dinçer, "ABD ile artık altın dönem başlamıştır. Bu siyasi rüzgârı, ekonomiye yansıtmayı düşünüyoruz. Bunun için daha yapacak çok işimiz var" ifadesini kullandı.

Joe Biden ve Hillary Clinton da katılıyor
1987 yılından bu yana yapılan konferansın bu yılki listesindeki katılımcılardan bazıları:
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton
ABD Enerji Bakanı Steven Chu
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Senatör John Kerry
ABD Genelkurmay Başk. Oramiral Mike Mullen
ABD Genelkurmay 2. Başk. Orgeneral James Cartwright

Başbuğ'dan Kent'e kadar herkes var
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ
Dışişleri Bakanı Profesör Dr Ahmet Davudoğlu
Devlet Bakanı Egemen Bağış
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım
Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül
Enerji Bakanı Taner Yıldız
TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
DEİK/TAİK Başkanı Haluk Dinçer
Savunma Sanayisi Müsteşarı Murad Bayar
Coca Cola CEO'su Muhtar Kent