Karşılıksız çek kesenler internette teşhir edilecek

Yeni yasa ile çek kullanma yasağı getirilenler Merkez Bankası tarafından internette teşhir edilecek. Yasak, para cezası ödendikten 3 yıl sonra kalkacak

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Hükümet, krizle birlikte artan karşılıksız çeklere karşı alarma geçti. Meclis’e sevk edilen Çek Yasa Tasarısı’na göre çek kullanma yasağı getirilen kişilerin isimleri Merkez Bankası tarafından internetten teşhir edilecek. Yasak, para cezası ödendikten 3 yıl sonra mahkeme kararıyla kalkabilecek. Karşılıksız çekin karşılığını ödeyenler hakkında dava açılmayacak ancak çek kullanma yasağı getirilecek. Yasağı çiğneyenler 3 yıla kadar hapisle yargılanacak.

PARA CEZASI ARTTI

Karşılıksız çek verenlere 150 bin lira para cezası kesilecek. Çekin miktarı 150 bin liradan fazla olursa verilen ceza da en az çek bedeli kadar olacak. Mevcut düzenlemede ise karşılıksız çek verenlerden 80 bin lira ceza talep ediliyordu. Aynı suçu ikinci kez işlemeleri durumunda da 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile hapis cezası da 1 yıldan 3 yıla kadar düşürülüyor. Çek karşılıksız çıkarsa, çek hesabı açan, veren banka alacaklıya her çek yaprağı için 474 lira ödeyecek. Bankalar, çek hesabı açarken ince eleyip sık dokuyacak.

Borsa rekor hacimli panik satışın şokunu atlamadı
Gelişmekte olan piyasalara göre bir süredir daha iyi performans gösteren İMKB perşembe günkü şoku, haftanın son işlem gününde de atlamadı. Dün de karışık bir seyir izledi. İMKB 100 endeksi günü yüzde 0.11 düşüşle kapattı.