Kartlar yeniden dağıtılacak Türkiye’den çıkmayacağız

Vodafone CEO’su Colao, 3N ile kartların yeniden dağıtılacağını belirtirken, şirketin Türkiye’den çıkacağı haberleri için de, “Beni daha çok görürsünüz” diye konuştu

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Vodafone’un dünya CEO’su Vittorio Colao, görüntülü telefon görüşmesi yapmaya da imkan verecek 3’üncü nesilde (3N) kartların yeniden dağıtıldığı sıfırdan bir oyun olacağını belirtti. Bir süredir dillendirilen ‘Vodafone satılıyor mu’ sorusuna şirketin en yetkili ağızdan verdiği yanıt, “Buradan çıkmak yanlış olur. Beni bu ülkede daha çok görürsünüz” oldu. 67 ülkede 300 milyona yakın abonesi olan Vodafone’da CEO’luk koltuğuna 29 Temmuz 2008’de oturan Colao, 2.5 günlüğüne geldiği Türkiye’de sorularımızı yanıtladı. Dünyanın 2010’un ortalarından itibaren tam iyileşme olacağını düşünen Vittorio Colao, “Şirketler stoklarını gözden geçirdi. 2009’da biraz iyileşme olur ancak toparlanma zaman alacak. Çin, Hindistan gibi ülkeler daha iyi olacağını görüyorum” dedi. “Ben iflah olmaz bir iyimserim” diye kendini tanımlayan Colao’ya göre Türkiye gibi küçük işletme altyapısının çok olduğu yerlerde telekom altyapısının iyi olması hızlı ve etkin çalışma sağlayacak. Colao, 2.5 günlük ziyaretinin sebebini görüntülü konuşmaya, internet hızını artırmaya yarayacak 3N olduğunu kaydetti.

BROWN GELİR Mİ?

Telecom Italia Mobile, o dönemki adı Aria olan Avea şirketinden çıkmaya karar verdiğinde önce CEO’su ardından da İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak bir süredir ‘satılacak’ dedikodusu yapılan Vodafone için “CEO‘nun ardından İngiltere Başbakanı Brown da gelir mi?” sorusunu yönelttiğimiz Colao şu yanıtı verdi: “Türkiye 72 milyon dışında genç bir nüfusa sahip. Buradan çıkmak çok büyük bir yanlış olur. Çok iyi bir yerel CEO ile çalışıyoruz. Burada büyük bir inanç var. Vodafone, Türkiye’deki gelirlerinin yarısını yatırıma harcaması bu inancın kanıtı. Ben faaliyette olduğumuz ülkeleri yılda bir kez ziyaret ediyorum. Dolayısıyla Vittorio daha burayı çok ziyaret edecek. Belki eylül-ekim gibi de gelirim”

Serpil Hanım 4 saatte CEO oldu
Vittorio, Vodafone Türkiye’nin CEO’luğuna 4 saat içinde karar verdiğini şöyle aktarıyor: “Serpil Hanım’la saat 4’te mülakatı yaptım saat 8’de pozisyon için kararımı verdim.” “Serpil Timuray çok mu çalışıyor” sorumuza ise Colao, gece 1.00’de e-postalarıma anında yanıt geliyor” yanıtını verdi. Colao, “Belki kadınlar CEO olur” sözlerimize de “Serpil Hanım gruptaki 3 bayan CEO’dan biri... Belki olur” yanıtını verdi.

Burada bant genişliği Almanya’dan yüksek
Vittorio Colao, 3N’in kartların sıfırdan dağıtıldığı yeni bir oyun olduğunu ve kalite, fiyat ile rekabetin önemli olacağını düşünüyor. CEO, “3N’ye önem veriyorsanız neden A tipi lisansı almadınız?” sorumuza da şu yanıtı verdi: “B bizim için uygun lisans. Biz burada veri aktarımını saniyede 21 megabit hızında transfer edeceğiz. Bant genişliği 35 megahertz (mhz). Bizim Almanya’daki bant genişliğimiz 20, İtalya’da 10 mhz. Türkiye’de bant genişliği oldukça yüksek. 21.1 megabit 15 saniyede bir gazetenin indirilmesi anlamına geliyor.”

Yatırımda hata yaptık
Colao, Türkiye’deki işlerini 3 döneme ayırarak, şöyle değerlendirdi: “İlk dönem çok başarılı oldu. Gelir ve müşterimiz arttı. Ancak bir hata yaptık. Teknoloji ve faturalandırma ağımıza yatırım yapmadık. İkinci dönemimizde memnun olmadık. Türk müşterilerine hak ettiği hizmeti veremedik. Üçüncü döneme Eylül 2008’de başladık. 70 tane mağaza açtık ki ben bunu hayatımda ilk kez görüyorum. Ortak sayımızı artırdık.”

Timuray: Hantallığı atmalıydık
Serpil Timuray da yeni pazarlama dönemindeki atılımda 3N’nin önemli adım olacağını, hızlı bir şekilde hazırlandıklarını kaydetti. Timuray, göreve geldikten sonra 290 kişinin işine son verilmesi ve bazı pozisyonların kapatılmasıyla ilgili olarak da şöyle dedi: “Organizasyon önemli. Şirketteki bazı pozisyonların kendini tekrar ettiğini gördüm. Karar alma mekanizması hantaldı. Büyümek istiyorsanız bu hantallığı halletmek lazım. Ama bir yandan da 4 ayda 60 kişi aldık. Planda büyüme var ama verimlilik de önemli.”