Sabancı: Zamanı gelince emekli olmak istiyorum

MIT öğrencilerine liderlik dersi veren ve şirketin 21. yüzyıla hazırlığını anlatan Sabancı, "Siyaseti düşünmüyorum" dedi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ABD'de Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencilerine liderlik semineri verdi ve şirketin 21. yüzyıla hazırlığını anlattı. Aile şirketi olarak 21. yüzyılın değişen koşullarına uyum sağlamanın önemine işaret eden Güler Sabancı, Sabancı Holding'in Türkiye'nin ikinci büyük özel şirketi olduğunu ve aynı zamanda büyük sosyal sorumluluklar taşıdığını belirtti.

ÖLÜMLERLE KURUMSALLAŞMA
Ailede peş peşe yaşanan ölümlerin Sakıp Sabancı'nın holdingin yönetiminin daha fazla kurumsallaşması gereği üzerinde durmasına yol açtığını anlatan Güler Sabancı, amcası Sakıp Sabancı'nın holdingi yeni nesillere aktarabilmek için 1995-96'larda "McKenzie çalışmaları'' olarak bilinen kurumsallaşma çalışmalarına başladığını anımsattı. Sakıp Sabancı'nın 2004 yılında ölümünün ardından iki amcasının 3. kuşak olarak kendisini holdingin başına seçtiklerini kaydeden Sabancı, "Sakıp Sabancı hem ailenin hem de şirketin başıydı, o yüzden başa geldiğimde ilk söylediğim şey 'Ben Sakıp Sabancı değilim, Sakıp Sabancı olmamı beklemeyin, çünkü olamam. Bu hem ona hem bana haksızlık olur, ben sadece onun işini devralıyorum' demek oldu'' diye konuştu. Sabancı, siyasete girme düşüncesi olup olmadığının sorulması üzerine gülümseyerek "Bu basit sorunun basit yanıtı var, hayır'' dedi. Şu an yaptığı işten büyük mutluluk duyduğunu belirten Sabancı, zamanı geldiğinde de emekli olmak istediğini söyledi.
5 işe inme doğru karar
Yeni strateji kapsamında 8 iş kolundan 5 iş koluna inme ve daha fazla odaklanma kararı aldıklarını kaydeden Sabancı, 5 iş kolunu "perakende, bankacılık-sigortacılık, enerji, çimento sanayi ve otomobil sektörü'' olarak sıraladı. Bu yeni stratejik kararların rakamlara bakıldığında Sabancı Holding'e yarar getirdiğini aktaran Güler Sabancı, Holding'in yıllık yüzde 20 oranında büyüdüğünü, gelirlerinin 8.6 milyar dolardan 14 milyar dolara çıktığını belirtti.