Tofaş, yeni ürün ve AR-GE'ye bu yıl 300 milyon euro yatırım yapacak

Tofaş CEO'su Ali Pandır, ÖTV indirimi sonrası 1.5 ayda en çok üretim yapan şirket olduklarını söyledi

Cumartesi 09.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 09.05.2009
ABONE OL
Tofaş CEO'su Ali Pandır, sürpriz ÖTV indiriminin ardından talebe en iyi yanıtı veren şirket olduklarını söyledi. Talep patlayınca, duran atıl yapıyı çok hızlı şekilde aktif hale getirmeyi başardıklarını belirten Pandır, "1.5 ayı geçen sürede en çok üretimi yapıp, talebi en çok sağlayabilen biz olduk ki nisan ayı ve bu senenin kümüle rakamları itibarıyla pazarda birinci olduk'' dedi. Pandır, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi'nce düzenlenen "11. Otomotiv Sempozyumu''nda yaptığı konuşmada, krize rağmen, bu yıl 300 milyon euro civarında Ar-Ge'ye ve yeni ürüne yatırım yapacaklarını söyledi.

2014 ÜRÜNÜ TASARLANIYOR

Ali Pandır, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çünkü krize rağmen bugün biz artık bu seneyi, gelecek seneyi değil, 2013-2014 yılında çıkaracağımız ürünlerin tasarımını konuşuyoruz. Uzun vadeli planlarımızı yapıyoruz. Örneğin, altyapı yatırımında bütün yatırımlarımızı kıstık, fakat Ar-Ge konusunda altyapı yatırımlarımıza hala devam ediyoruz. Belki biraz lüks sayılabilecek ama bir 'virtual reality' laboratuvarını dahi bu seneki Ar-Ge yatırım planımızda vardı, onu dahi kesmedik, onu dahi yapıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki, Ar-Ge'ye ve inovasyona yapılan yatırım, yine kriz sırasında da kriz sonrasında da olsa bizim için en büyük stratejik öneme sahip. İnsan kaynaklarımızı da mümkün olduğu kadar korumaya ve kriz sırasında geliştirmeye gayret ediyoruz.''

Hurda yardımını hâlâ istiyoruz
Oyak Renault CEO'su Tarık Tunalıoğlu da 16 Mart itibariyle yürürlüğe konulan ÖTV indirimiyle birlikte patlayan talebin siparişlere ve üretimlerine yansıdığına işaret ederek, bu durumun kendilerine rahat bir nefes aldırdığını söyledi. Ancak bu tedbir kısa dönemli olduğu için daha sonrası için ne yapacakları konusunda uzun vadeli bir görüşe sahip olmadıklarını dile getiren Tunalıoğlu, "Ama ne kadar gemimizi yüzdürebilirsek, ne kadar yakamızı kurtarabilirsek krizin etkisinden o kadarlık bir süre içinde üretimimize devam etmeye çalışıyoruz" dedi. Tunalıoğlu, bundan sonrası için gönüllerinden geçirdikleri tedbirleri dile getirirken, "En azından Türkiye'de de hurda yardımının yerli satışları, iyi yönde etkileyeceği, tetikleyeceği yönündeki fikrimiz hala geçerli, onun için bu yardımı istiyoruz" diye konuştu.

Ayda 600 bin kişi iş bulabiliyor, 650 bin kişi işten atılıyorsa...
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin özellikle finans sektöründe bir tahribat yaşamamasından dolayı, krizin ateşinin geçmişiyle birlikte bu krizden çok daha seri ve diğer ülkelere göre çok daha hızlı çıkacağını savundu. Dünyadaki ağır bir finans krizine rağmen, Türkiye'nin hala önemli bir dinamizme sahip olduğunu vurgulayan Çelik, "Türkiye'de ayda 600 bin kişi iş bulabiliyor, 650 bin kişi işten çıkarılıyor ise bu dinamizmin hangi düzeyde olduğunu görmek açısından son derece önemlidir'' dedi.

4 ayda taşıt üretimi yüzde 54 daraldı
Türk otomotiv sanayisinde yılın ilk dört ayında toplam taşıt aracı üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 oranında azalarak, 481 bin 933 adetten, 222 bin 341 adede düştü. Otomotiv Sanayisi Derneği (OSD) verilerine göre, nisan ayında ise otomobil üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26 oranında gerileyerek 48 bin 566 adede indi. Aynı dönemde ticari araç üretimi ise yüzde 51'lik daralmayla 26 bin 979 adet oldu. Toplam taşıt aracı üretimi ise yüzde 38'lik azalışla 76 bin 508 adede düştü. 4 ayda otomobil üretimi geçen aynı dönemine göre yüzde 45'lik gerilemeyle 139 bin 721 adede indi.