Çin, Nasdaq ayarı borsa ile 2 trilyon $ hedefliyor

Kriz nedeniyle dünya borsalarının tepetaklak olduğu bir dönemde Çin cesur bir karar alarak Shenzhen’de KOBİ borsası açmaya hazırlanıyor

Pazar 10.05.2009
ABONE OL
Dünyanın dördüncü büyük ekonomisine sahip Çin Halk Cumhuriyeti, küresel krize meydan okumaya devam ediyor. Halen altı borsanın (Şangay ve Shenzen Menkul Kıymetler Borsaları, Şangay Türev Ürünler Borsası, Dalian ve Zhengzhou Emptia Borsaları ile Çin Finansal Türev Borsası) faaliyet gösterdiği ülkede yedinci bir borsanın kurulması için düğmeye basıldı. Ekonomik krize karşı aldığı tedbirler ve uygulamaya koyduğu kurtarma planıyla başarılı bir performans sergileyen Pekin yönetimi, on yılı aşkın bir süredir ertelediği "Büyüyen Şirket Borsası"nın bu yıl Shenzhen'de açılacağını açıkladı. Yeni borsada küçük ve orta ölçekli şirketlerin işlem görecek. Borsaya 3 milyon dolar ödenmiş sermayesi olan ve en az üç yıllık geçmişe sahip şirketler kote olabilecek.

HEDEF 2 TRİLYON DOLAR

Yetkililer yeni kurulacak borsanın Çin vatandaşlarının yastık altında sakladığı 2 trilyon doların piyasaya kazandırılmasına büyük katkı sağlayacağına inanıyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Direktörü Liu Tienan, "Hedefimiz 2020'de Çin devletini bölgenin finans merkezi haline getirmek. Büyük bir ekonomi olan Çin'in sermaye piyasalarının da güçlü olması gerektiğine inanıyoruz" dedi. Tienan, Çin'in ekonomik gücü ve para biriminin uluslararası sistemde hak ettiği yere geleceğine inandığını sözlerine ekledi.

Krize rağmen ertelemedi
PEKİN Üniversitesi Ekonomik Araştırma Bölümü Başkanı Yao Yang, KOBİ Borsası'nın açılış zamanlamasına dikkat çekerek, "Asya'nın ikinci büyük borsası olan Şangay Borsası'nın yıl sonunda kriz nedeniyle dibi görmesine rağmen böyle bir kararın alınması son derece büyük önem taşıyor" dedi. 2004'ten bu yana yapılan finansal reformlarla ciddi anlamda büyüyen Çin sermaye piyasasında halen bin 550 şirket işlem görüyor. Bu şirketlerin toplam piyasa değeri ise 4.5 trilyon doları aşıyor. Yılda 6.3 trilyon dolarlık işlem hacminin gerçekleştirildiği Çin'de toplam 106 aracı kurum, 51 portföy yönetim şirketi ve 8 saklama kuruluşu faaliyet gösteriyor. Ülkedeki toplam yatırımcı hesabı sayısının ise 140 milyonun üzerinde olduğu ifade ediliyor.