Roller değişti, bu kez tüketici aidattan bankayı icraya verdi

Alanya’da hakem heyeti kararına rağmen kredi kartı aidatı ücretini ödemeyen bankalara icra takibi başlatıldı. 20 kişi parasını aldı, 17’si için de icra yolda

Pazar 10.05.2009
ABONE OL

ÖDEME güçlüğüne düştükleri için bankaların icra yolunu seçerek yakasına sarıldığı tüketiciler, bu kez bankalarla rolleri değiştirdi. Tüketici Hakları Derneği (THD) Alanya Şubesi Başkanı Cemal Şencan'ın yaptığı açıklamaya göre, Alanya'da kredi kartı aidatını geri ödemeyen çeşitli bankalara 20 icra takibi yapıldı, 17 icra takibi de önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek. Şencan, 2007'de, ilçede oluşturulan Tüketici Sorunları Hakem Heyeti tarafından 37 kişinin bankalara ödedikleri kredi kartı aidat ücretlerinin geri ödenmesine karar verildiğini, bankaların itirazının da mahkemece reddedildiğini ifade etti.

5 BİN KİŞİ AİDATI ALDI

ava sürecinde alınan kararla 5 bin civarında kişiye kredi kartı aidatını bankaların geri ödediğini bildiren Şencan, itiraza rağmen mahkemede haklı bulunan 37 kişiyle ilgili de bankalar nezdinde icra takibi öngörüldüğürü kaydetti. Şencan, "Aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen bankalar 37 kişinin parasını ödemedi. İcra takibi başlattık. 20 kişi parasını geri aldı. 17 kişinin alacağı da icra takibi yoluyla tahsil edilecek" dedi. Şencan, bunun bir ilk olduğunu vurguladı.

Yeni yasaya eleştiri geldi
Şencan, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı da eleştirerek, tasarının 3 yıldır bekletildiğini ve incelenmeden Meclis'e gönderildiğini öne sürdü.