iPod ve iPhone Amerikan askerinin yeni silahı oldu

Irak ve Afganistan’daki ABD askerleri operasyonlarda 30 binden fazla program taşıyabilen iPod ve iPhone’u pusula ve mermi yörünge tayin edici olarak kullanıyor

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009
ABONE OL
Amerikan askerleri başta olmak üzere Irak ve Afganistan'daki bütün yabancı güvenlik güçleri, militanlarla savaşırken 30 binden fazla program taşıyabilen iPod ve iPhone'dan faydalanıyor. Amerikalı bilişim devi Apple'ın en çok satanları arasındaki iki ürün, bir askerin ihtiyacı olabilecek bütün durumlarda işe yarıyor. İngilizce'den yerel dillere çeviri programları, pusulalar ve keskin nişancılar için mermi yörünge tayin edicileri içeren teknoloji harikaları, operasyona çıkan askerlerin vazgeçilmezi durumunda.

MODERNİZE EDİLİYOR

ABD ordusu bu cihazları kendi ihtiyaçlarına göre modernize etmeyi planlıyor. Buna göre, iPhone kullanan bir asker, bomba imha edici robotları uzaktan kullanabilecek ve insansız casus uçaklardan gönderilen fotoğrafları anında görebilecek. Son derece kolay taşınabilen bu hafif cihazlar sayesinde askerler, göz altına aldıkları şüphelilerin fotoğraflarını çekecek ve bu kişilerin bilgilerini ordunun veri sistemine yükleyebilecek. Cihazlara yerleştirilecek özel software programların imkan tanıdığı yüz tanıma teknolojisi sayesinde, aranan şahıslarla ele geçirilen kişilerin karşılaştırılması yapılabilecek. Böylece aranan şüphelilerin takibi daha kolay yapılacak.

Pentagon iPod'u 230 dolara mal edecek
Amerikan ordusu istihbarat birimi üst düzey yetkilisi Yarbay Jim Ross, iPod'un bütün kişisel ihtiyaçları karşılayabileceğine inanıyor. Ross, "Bu cihazların en önemli özelliği, kullanımının kolay olması. Bu sayede bütün askerler faydalanabilir" ifadelerini kullandı. Amerikalı yetkililer, cihazların bir diğer avantajının da ücretleri olduğunu kaydediyor. Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon, WiFi internet bağlantılı bir iPod'u asker başına 230 dolar, iPhone'u ise 600 dolara mal etmeyi planlıyor.