TÜROFED, İsrailli turistin gönlünü almaya gidiyor

TÜROFED, Davos sonrası İsrail'den gelen rezervasyonlarda yüzde 70'e varan oranda düşüşler üzerine 19 Mayıs'ta Tel Aviv'e gidiyor

Salı 12.05.2009
Son Güncelleme: Salı 12.05.2009
ABONE OL
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), İsviçre'nin Davos kentinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda Başbakan Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres arasındaki gerginlik nedeniyle siyasi arena kadar turizmde de gerilen ilişkileri yumuşatmak için İsrail'e gidiyor. Aralarında Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü yetkililerinin de bulunacağı 30 kişilik bir grupla 19 Mayıs'ta İsrail'in başkenti Tel Aviv'e gidecek TÜROFED, burada İsrail Turizm Bakanlığı ile İsrail'li seyahat acentalarıyla görüşecek.

YÜZDE 70'LİK DÜŞÜŞ

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut, "Kriz nedeniyle tüm pazarlarda ufak tefek düşüşler var. Ancak Davos'taki gelişmeler nedeniyle İsrail pazarında yüzde 70'e varan oranda düşüş var. İsrailli tur operatörleri de ilişkilerin yumuşaması için bu ziyareti bekliyor" dedi. İsrail'den geçen yıl 540 bin turist ülkemizi ziyaret etmişti. İsrail pazarındaki düşüşün aslında Davos'tan önce Gazze olaylarının hemen ardından başladığını, Davos'la tetiklendiğini, Türkiye ile İsrail arasında oynanan basket maçında yaşananlar ile de en üst safhaya ulaştığını kaydeden Barut, "İsrailli turistler Türkiye'ye geldiğinde basket maçındaki gibi tepkilerle karşılaşacaklarını düşünüyor. Biz ise ziyaretimizde bir güven telkin edip Türkiye'nin İsrail pazarını önemsediğini hatırlatacağız" diye konuştu. Ziyaretler sırasında gündüz seyahat acentalarıyla workshoplar yapılacak. Akşam ise Türk Büyükelçiliği rezidansında bir kokteyl düzenlenecek.